Denizli’deki orman yangınını söndürme çalışmaları sürüyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde çıkan orman yangınının büyük oranda kontrol altına alındığı, söndürme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Vali Atik, yangın çıkan bölgede tüm mahallelerin boşaltıldığı iddiaların doğru olmadığını belirtti.

Buldan İlçesinde Türlübey Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının bildirilmesi üzerine bölgeye Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışmalarına mahalle sakinleri de destek veriyor. Bölgede bir yangın söndürme uçağı da havadan alevlere müdahale etti.

Yangına traktörüyle müdahale etmek isterken traktörü yandı

Yangın haberini alan çok sayıda kişi, ekiplere su ve ayran yardımında bulunuyor. Jandarma ve polis ekipleri, bölgede güvenlik önlemlerini sürdürürken yetkili olmayanların bölgeye girişine izin vermiyor. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı TOMA’lar da alevlere müdahalede bulunuyor.

Rüzgarın etkisiyle alevlerin Türlübey Mahallesi’ndeki bazı evlere yaklaşması nedeniyle vatandaşlar, önemli eşyalarla büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını güvenli bölgeye götürdü. Yangına traktörüyle müdahale etmek isteyen bir vatandaşın, rüzgarın etkisiyle alevlerin arasında kalan traktörü yandı. Yerleşim yerindeki bir biçerdöverle meyve ağaçları ve tarlalardaki saman ve kekikler zarar gördü.

Arılar, meyve ağaçları yandı

Bağ evi zarar gören Üster Kesentürk, çok kötü bir olay yaşadıklarını belirterek yardım eden herkese teşekkür etti. Can kaybı olmadığı için şükrettiklerini aktaran Kesentürk, “Kardeşimin tek geçim kaynağı olan arıları yandı. Bağ evim zarar gördü. Cevizlerimiz vardı, susamlarımız, kekiklerimiz yandı. Badem ve armut ağaçlarımız vardı onların hepsi yandı.” dedi.

Hayvanlar güvenli bölgeye götürüldü

Yangında ahırdaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını boşaltıp güvenli bölgeye götüren ve evine yaklaşan yangın söndürüldükten sonra tekrar dönen Yaşar Karataş, “Allah’a bin kere şükürler olsun, evimizin duvarına kadar yandı, bir zayiatımız yok çok şükür.” diye konuştu.

Yangın büyük oranda kontrol altına alındı

Denizli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi’nde çıkan yangına Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden 16 arazöz, 6 ilk müdahale aracı, 25 tanker, 3 dozer ile 2 kepçe, Orman Bölge Müdürlüğü’nden 25 arazöz, İl Sağlık Müdürlüğünden 6 ambulans, 1 UMKE aracı ile 20 sağlık personeli, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve 11. Tugay Komutanlığı personellerinin yanı sıra özel sektörün de desteğiyle 12 iş makinesi, su taşıma amaçlı 12 beton mikseriyle müdahale edildiği belirtildi.

Yangın söndürme uçağının da söndürme çalışmalarına destek verdiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yangın bölgesine orman yangınını söndürme amaçlı sevk edilen itfaiye, iş makinesi, personel ile birlikte yöre halkının ve gönüllülerin de desteği ile orman yangını büyük oranda kontrol altına alınmış olup söndürme çalışmaları devam etmekte ve yangın tamamen kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.”

Açıklamada, sosyal medyada birtakım gerçek dışı paylaşımlar yapıldığı belirtilerek, “Bu paylaşımların halkımızda tedirginlik oluşturduğu üzülerek müşahede edilmiştir. ” denildi.

Vali Atik: Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, yangını söndürmek için görevlilerin canla başla çalıştığını söyledi.
Yangını kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü belirten Atik, “Ciğerlerimiz yanıyor. Kaç hektarın zarar gördüğü hakkında bir ölçüm yapılamadı. Tamamen yangının söndürülmesine yoğunlaştık. Allah nasip ederse de en kısa sürede kontrol altına alacağız.” dedi.

Mahallelerin tamamen boşaltıldığı doğru değil

Sosyal medyada yer alan mahallelerin tamamen boşaltıldığı iddialarının doğru olmadığını belirten Atik, “Bu ifadeler bizim tarafımızdan söylenilmemiştir, gerçeği yansıtmamaktadır.” diye kaydetti. Can kaybı olmadığını dumandan etkilenenlerin olduğunu söyleyen Atik, “Onların da tedavileri yapılıyor.” diye konuştu.

‘Dört tarafta yangın etkili oldu’

Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya da yangın bölgesinde yaklaşık 300 orman çalışanının görev yaptığını söyleyerek, şunları ifade etti:

“Arazi çok kırıklı. Orman yapısının içinde anız tarlaları var. Rüzgarın yönünün belli olmaması nedeniyle dört tarafta yangın etkili oldu. Vatandaşın can ve mal kaybı olmasın diye yerleşim yerine yangını sıçratmamaya gayret gösterdik. 60’ın üzerinde arazöz ve iş makinesi bölgede. Diğer illerden gelen arazözlerle müdahale devam ediyor. İnşallah akşamına havanın durgunluğundan yararlanarak yangını kontrol almayı hedefliyoruz. Yardıma koşan köylümüz ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: AA