Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 24 Ocak’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’e yükseldi.

Arama kurtarma çalışması Elazığ kent merkezinde Sürsürü mahallesindeki enkazda devam ediyor.

AFAD, Elazığ ve Malatya’da 2 bin 945 binanın incelendiğini, bin 287 binanın ağır hasar aldığını bildirdi.

Elazığ kent merkezindeki Sürsürü mahalllesindeki enkazdaki arama kurtarma çalışması – AA

Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 24 Ocak’ta saat 20.55’te meydana gelen deprem nedeniyle şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 39’e yükseldi. Elazığ kent merkezinde Sürsürü mahallesinde yıkılan Dilek sitesi enkazında arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Enkaz altında 2 kişinin kaldığı tahmin ediliyor. Kent merkezindeki Mustafa Paşa mahallesindeki arama kurtarma çalışması ise dün öğlen saatlerinde sona erdi.

Elazığ kent merkezindeki Sürsürü mahallesindeki enkazda arama kurtarma çalışmaları sürüyor – AA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremle ilgili son verilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, AFAD koordinasyonundaki müdahale faaliyetleri ile şimdiye kadar 45 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilerek, 39 kişinin ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

91 kişinin tedavisi sürüyor

Açıklamada, deprem sonrası hastanelere başvuran bin 607 kişiden bin 516’sının ise taburcu edildiği kaydedildi.

’30 milyon 564 bin 365 lira yardım toplandı’

Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyasında banka hesaplarının 5 milyon 312 bin 85 lirasının kampanya kapsamında oluşturulduğunun belirtildiği açıklamada, 25 milyon 252 bin 280 lirası ise SMS yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon 564 bin 365 lira yardım toplandığı bildirildi.

‘Arama kurtarma çalışmaları bir binada devam ediyor’

Açıklamada, 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 21’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde 948 artçı sarsıntının meydana geldiği ifade edildi. Elazığ kent merkezinde, bir bina enkazında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, AFAD koordinasyonunda 21 farklı kamu kurumu, sivil kurum ve kuruluştan 3 bin 829 personel, 22 arama kurtarma köpeği, 568 kara aracı ve 5 hava aracıyla çalışmaların sürdüğü belirtildi.

‘3’er milyon lira ödenek gönderildi’

Açıklamada, AFAD Başkanlığının, gerektiğinde kullanılması amacıyla Elazığ ve Malatya valiliklerine 3’er milyon olmak üzere toplam 6 milyon lira ödenek gönderildiği kaydedildi.

‘Bin 287 binada ağır hasar tespit edildi’

Elazığ ve Malatya’da 2 bin 945 binanın incelendiğinin ifade edildiği açıklamada, bu binalardan 87’sinin yıkıldığı, bin 287’sinin ağır hasar aldığı, 56’sının orta ve 876’sının az hasarlı olduğu belirtildi. Açıklamada acil olarak yıkılacak 12 binanın tespit edildiği, 627 binanın ise hasar görmediği kaydedildi.