Tunceli Barosu: Murat Yıldız neden o bölgeye bırakıldı?

Ovacık’ta hava saldırısında yaşamını yitirdiği belirtilen Murat Yıldız’a ilişkin Tunceli Barosu Yönetim kurulu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı

Tunceli Valiliği ise konuyla ilgili yaptığı açıklamayla “sosyal medyada yer alan bir vatandaşın hava bombardımanı esnasında öldürüldüğüne ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını” savundu.

Murat Yıldız’ın, Ağaçpınar’a yayla evini kurmak ve çadırını yerleştirmek için gidişine izin verilmiş. (Fotoğraf: MA)

Tunceli Barosu Yönetim Kurulu, Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba (Kilmer) köyünde yaşayan ve 7 Mayıs’ta hayvanlarına barınak yapmak için aracıyla evden ayrıldıktan sonra SİHA ve helikopterlerle bombalanarak yaşamını yitirdiği ileri sürülen Murat Yıldız’ın köyüne yaptığı ziyaret sonrası yazılı açıklama yaptı.

‘Sadece Murat’ın gidişine izin verilmiş’

Olayın yaşandığı köyde incelemeler yapıldığına yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Çevre sakini köylüler, o bölgede yaşanan olaydan birkaç gün öncesinden başlayan bir operasyon olduğunu ve bölgenin yasaklı bir bölge olduğunu belirtiler. Köylüler, hiç kimsenin Ağdat ve Ağaçpınar bölgesine alınmadıklarını söyledi. Örneğin hayvanlarıyla yayla evine gitmek isteyen H.D. bırakılmamışken, Yıldız, Ağaçpınar’a yayla evini kurmak ve çadırını yerleştirmek için gidişine izin verilmiş. Yıldız’ın, operasyon bölgesine neden bırakıldığına dair herhangi bir bilgi yok.  Çevre köylerin muhtarları ile yaptığımız görüşmede,  ‘Hayvanları bile köyün dışına bırakmamıza izin vermediler’ diye belirttiler. Mantara ve ışkın toplamaya hiç kimsenin gitmemesi uyarısının yapıldığını da aktardılar.”

‘Hiç kimsenin bir yere gitmesine izin verilmemiş’

Açıklamada, olay günü Torunoba yolu ve Çayüstü yolunun askerler ve kirpi tipi araçlarla tutulduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Araçların, insanların ve hayvanların herhangi bir yere gitmesine izin verilmemiştir. Yıldız, yayla olarak kullandığı Ağaçpınar’a gittikten sonra kendisini gören olmamış, en son görüldüğü zaman 7 Mayıs saat 10.00-11.00 aralığıdır. Görüştüğümüz insanlar Jandarma karakolu ile ve olay yerine yakın köylülerle yaptıkları görüşmeleri aktardılar. ‘4 kişinin aracın içinde olduğu ve olay yerinde Helikopter, İHA ve SİHA’ların olduğu, aracın önüne ve arkasına askerlerin indirildiği, aracın bulunduğu bölgede iki adet patlama olduğu’ yönünde bilgiler verildi. Aracı görenler ise aracın yanmış ve kül olduğunu,  her yerinin taranma sonrasında delik deşik olduğu ve yüzlerce mermi izi bulunduğu yönünde bilgiler ilettiler. Araç içinde çıkan malzemeler kürek, kafes, tel ve araç Yıldız’a ait olduğundan Yıldız’ın ölümüne yüzde 99 olarak bakılıyor. Ancak daha DNA eşleşmesi kesinleşmemiş durumda. Ailenin isteği ‘çocuğun öldü’ diyenlerin,  bir an önce çocuklarını kendilerine vermesi.”

Yetkililere sorular

Konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, yetkililere şu sorular yöneltildi:

* Operasyon bölgesine başkaları bırakılmamışken Murat Yıldız neden o bölgeye bırakıldı?

* SİHA ve İHA görüntüleri mutlaka vardır. Bu görüntüler neden paylaşılmıyor?

* Operasyon bölgesine halen neden kimse alınmıyor?

* Bu olaya ilişkin neden açıklayıcı bir bilgi yok?

* Yakın köylüler ‘iki adet patlama oldu sonuncusu çok sesliydi ve alev topuydu’ dediler.  Bu patlamalar nasıl gerçekleşti?

* İnsanların cesetleri nasıl tanınmaz hale geldi?”

Açıklamada, Murat Yıldız olayının tüm yönleriyle aydınlatılması ve sorumluların yargı önüne çıkarılması tüm çabanın gösterileceği vurgulandı.

Valiliğin açıklaması

Tunceli Valiliği ise yaptığı açıklamayla “sosyal medyada yer alan bir vatandaşın hava bombardımanı esnasında öldürüldüğüne ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı” savunuldu. Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Belirtilen tarihte güvenlik güçlerimizce Ovacık ilçemizin kırsalında faaliyet gösteren PKK terör örgütü mensuplarının eylem yapmak amacıyla yer değiştireceklerinin değerlendirilmesi üzerine, terör örgütü üyelerinin tahmini olarak gidebilecekleri güzergahlarda tedbir alınmış ve adli makamların bilgisi dahilinde şüpheli araçlar ve kişiler kontrol edilmeye başlanmıştır. Oluşturulan kontrol alanlarının birine yaklaşan bir aracın içerisinden güvenlik görevlilerimize ateş açılmış, güvenlik görevlilerimizce ateşe karşılık verilmesi üzerine araç yoldan ayrılarak yol kenarında bulunan dere yatağına doğru yönelmiş ve orada durmuştur. Bu sırada aracın içerisinde bulunan ve yakalanacaklarını anlayan teröristlerden bir ya da birkaçı beraberindeki patlayıcıları infilak ettirmişlerdir.”

Olay sonrası aracın içerisinden çıkarılan cesetlerin kimlik tespiti için Malatya Adli Tıp Kurumuna gönderildiğinin belirtildiği açıklamada, “Olay anlatıldığı üzere gerçekleşmiş olup, hiçbir surette araca havadan yahut karadan bombalı müdahale edilmemiştir.” denildi.

MA / AA