Dersim’de İmam Hatip Okulu açılmak istenmesine tepki

Eğitim Sen Dersim Şubesi, Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde bulunan öğrencilerin ailelerine İmam Hatip Ortaokulu açılmasına yönelik gönderilen anket sorularının inanç ve kültür asimilasyonu çabaları olduğunu belirtti.

Dersim’in Mazgirt ilçesinde bağlı Akpazar (Peri) Beldesinde, Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilkokul öğrencilerinin ailelerine İmam Hatip Ortaokulu hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye yönelik anket soruları yönelttiği ortaya çıktı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Dersim Şubesi, konuya ilişkin şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı yapan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hüseyin Kasun, demokratik ülkelerde anayasal çoğulculuğun ve çok sesliliğin esas alındığını belirtti. Anayasanın halkların inanç ve kültürlerini özgürce yaşaması için ortam hazırladığını dile getiren Kasun, “Anayasada bunu sağlayan maddelerin en önemlisi laikliktir. Doğrudan iktidar eliyle Anayasa çiğnenmiş ve laiklik ilkesi yok sayılmıştır. İlimizde de bu politikalar doğrultusunda İmam Hatip Okulları talebi olmamasına rağmen imam hatip okulları açılmış ve yenilerinin açılması için akla ve izana sığmayan çabalar sarf edilmektedir. Bu uygulamaların sonuncusu ise Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılmıştır” dedi.

‘Kültür asimilasyonu’

Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Akpazar beldesinde ilkokul öğrencilerinin velilerine, İmam Hatiplerle ilgili hazırlamış olduğu anketin gönderildiğini hatırlatan Kasun, “Ankette velilere İmam Hatip Ortaokulu açılmalı mı, açılırsa çocuğunuzu yollar mısınız, İmam Hatip Ortaokulunun gelişmesine katkıda bulunur musunuz şeklinde sorular sorulmuştur. Belirtmek gerekir ki nüfusunun büyük çoğunluğunun Alevilerden oluştuğu bilinen Akpazar beldemize İmam Hatip Ortaokulu açma çabalarının hedefi inanç ve kültür asimilasyonudur. Elazığ’ın bir Alevi köyüne okul yapılmasını verimlilik açısından uygun bulmayanların Dersim’in Akpazar beldesine imam hatip okulu açmak için anket yapması düşündürücüdür” diye konuştu.

‘Direneceğiz’

Dersim merkezde bu politikalar çerçevesinde 2018 yılında Tunceli İmam Hatip Ortaokulu’nun açıldığını dile getiren Kasun şöyle konuştu: “Çeşitli teşvik ve maddi desteklerle Alevi öğrencilerin kayıt yaptırması amaçlanmıştır. Bütün bu çabalara rağmen şu an kayıt yaptıran öğrenci sayısının 18 civarı olduğu bilinmektedir. Verilen rakamlara bakıldığında anketlere gerek kalmadan Dersim Halkının tercihi çok açık bir şekilde, kentimizde İmam Hatip Okulları açılmaması yönündedir. Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne soruyoruz, İmam hatip okulu açma çabaları inanç ve kültürel asimilasyon amacı taşımıyorsa hangi amacı taşımaktadır. Eğitim kurumlarının asimilasyon araçları haline dönüştürülmemesi için bütün çabamızla direneceğiz.”

MA / DERSİM