Dersim’de istismar ve tecavüzlere karşı yapılmak istenen yürüyüşe müdahale

Dersim’de artan taciz, tecavüz ve istismara karşı yürüyüş yapmak isteyen gruba müdahale eden polis, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Dersim Gençlik Örgütleri, taciz, tecavüz ve istismara karşı Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamada, “İstismarı aklama, aklattırma” pankartı açılarak, “Gülistan Doku nerede?”, “Sessiz kalmıyoruz, hesap soruyoruz” dövizleri taşındı. Açıklamaya siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı.

Dersim Gençlik Örgütleri adına açıklama yapan Evin Demir, son günlerde uzman çavuşların da faili olduğu, kadın ve çocuklara yönelik tecavüz ve istismar olaylarının yaşandığını belirtti.

‘Doku’nun akıbeti ortaya çıkmadı’

Dersim’de kaybolan Gülistan Doku’nun aylardır akıbetinin ortaya çıkmadığını hatırlatan Demir, “Karşımızda insanlıktan nasibi almamış bir zihniyet var. Tüm bunların hesabını soracağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedi. 

Yapılmak istenen yürüyüşe müdahale

Açıklamanın ardından polis yürüyüş yapmak isteyen gruba müdahale etti. Biber gazının kullanıldığı müdahalede, gençler polislerce darp edildi. Biber gazından etkilenen gençlere olay yerine çağrılan sağlık ekipleri müdahale etti.

Polis, Mehmet Sağlam, Yusuf Akın ve Ömer Faruk Karahan’ı gözaltına alındı.

MA – DERSİM