Dersim’de Newroz kutlamasına katılan 35 kişiye para cezası

Dersim’de Newroz kutlamasına katılan 35 kişiye, sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle 427’şer lira ceza verildi. 

HDP Milletvekili Önlü, Bakan Soylu’ya “Son 1 yıl içerisinde Dersim’de sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği için kaç kişiye ceza yazılmıştır?” diye sordu.

Dersim’de 21 Mart’ta gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına katılarak halay çeken 35 kişiye Tunceli Valiliği tarafından “Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralını ihlal ettikleri” gerekçesiyle 427’şer TL idari para cezası verildi. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 35 kişiye verilen toplam 14 bin 945 TL para cezasına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde Dersim’in baskı politikalarının çok fazla uygulandığı bir kent olduğunu belirten Önlü, “Dersim’e vali olarak atanan Mehmet Ali Özkan, atandığı günden itibaren adeta bir AKP il başkanı gibi görev yapmakta ve keyfi cezalarla hak arama girişimlerini engellemektedir.” dedi.

‘AKP ve MHP kongrelerinde tek bir kişiye dahi ceza yazılmadı’

AKP ve MHP’nin “Lebaleb” kongrelerine katılan ve sosyal mesafe kurallarını ihlal eden tek bir kişiye dahi ceza yazılmadığına işaret eden Önlü, şunları ifade etti:

“Hemen her gün sosyal medyadan halkı kutuplaştıran ve tahrik edenlere soruşturma dahi açılmazken, sokak ortasında gazeteci dövenler adeta ödüllendirildi. Dersim’de 21 Mart’ta Newroz’a katılan 35 kişiye 427’şer TL idari para cezası uygulanması bu düşman ceza hukukunun açık bir göstergesidir.”  

‘Dersim’de kaç kişiye ceza yazılmıştır?’

Önergede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu sorular soruldu:

  • Partimiz, bileşenlerimiz ve ittifak yaptığımız kurumlara yönelik bakanlığınızın ve idari birimlerinin sistematik bir şekilde uyguladığı düşmanlık hukukunun gerekçesi nedir?
  • Kamuoyunun tepkisini çeken ve yoğun eleştirilere neden olan AKP’nin ‘Lebaleb’ kongrelerine katılan ve sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği için ceza yazılan kişi veya kişiler var mıdır? Yazılmamışsa bunun gerekçesi nedir?
  • HDP’nin kapatılması için birçok kentte TGB tarafından imza standlarının kurulması, broşür ve el ilanı dağıtılmasına izin verilirken, aynı kentlerde Newroz kutlamaları için stant kurulmasına el ilanı ve broşür dağıtımı neden engellenmiştir?
  • Son 1 yıl içerisinde Dersim’de sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği için kaç kişiye ceza yazılmıştır?

‘Vali Özkan’ı görevden almayı düşünüyor musunuz?’

  • Son 1 yıl içerisinde Dersim’de idari para cezası kesilen yurttaş sayısı kaçtır? Bu kişilere ceza kesilme gerekçeleri nelerdir?
  • Atandığı günden itibaren AKP il başkanı gibi hareket eden ve keyfi cezalarla hak arama girişimlerini engelleyen Vali Mehmet Ali Özkan’ı görevden almayı düşünüyor musunuz?”

MA – DERSİM