Dersim’de orman yangınları sürüyor

Dersim’de Hozat-Ovacık bölgesindeki yangını söndürme çalışmaları sürerken bir yangın da Munzur Vadisi Fırtına Veli Bölgesi’nde çıktı.

Dersim’in Hozat ve Ovacık ilçesindeki ormanlık alanlarda 17 Ağustos günü başlayan orman yangınları devam ediyor. Kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından yangınlara havadan ve karadan dün müdahale başladı. Dersim’deki yangınlara ilişkin sosyal medya hesabı Twitterdan paylaşımda bulunan Fatih Mehmet Maçoğlu, şu bilgileri aktardı:

“Hozat- Ovacık bölgesinde yangına havadan müdahale başladı. Bu olumlu gelişme. Bunun yanı sıra Ovacık Munzur Vadisi Fırtına Veli Çeşmesi mevkiinde başka bir yangın haberi aldık ve olay yerine geçtik. Yangına profesyoneller ve gönüllülerden oluşan 60 kişilik ekiple müdahale ettik. İtfaiye ekiplerimiz, AFAD, MUDAK, Tunceli Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü ile gönüllüler de bölgede. Yangına müdahale ediyoruz. Orman işletme ekipleri de alandaydı. Aynı zamanda yangına havadan da uçak ve helikopterle müdahale edildi. ”

‘Yangınlarla mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz’

Maçoğlu, son yaptığı açıklamada ise, “Munzur Vadisi Fırtına Veli Bölgesi, Kutuderesi ve Bingöl Yayladere de yangınlar devam ediyor. Bizler gönüllü dostlarımız, profesyonel ekipler yangınlarla mücadeleye etmeye sonuna kadar devam edeceğiz.” dedi.

Dersim Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, bugün saat 06.00’da yeraltı çarşısı üstünde bir araya gelen gönüllülerin de katılımıyla belediye ekiplerinin Munzur Vadisi Fırtına Veli Çeşmesi Bölgesinde süren yangına müdahale için bölgeye geçtiği belirtildi.

Yeni1Mecra