Dersim’de taciz protestosuna engelleme

Dersim Kadın Platformu’nun, çalıştığı işyerinde kadınları taciz ettiği belirtilen Hüseyin P.’yi protesto etmek amacıyla yapmak istediği açıklama engellendi.

Dersim Kadın Platformu, Atatürk Mahallesinde bulunan bir kebap ve künefe salonunda usta olarak çalışan Hüseyin P.’nin kadınları taciz ettiğini belirterek açıklama yapmak istedi. Yapılmak istenen açıklama nedeniyle çok sayıda polis cadde üzerinde konumlandırıldı. Polis Hüseyin P.’nin çalıştığı işyeri önünde yapılmak istenen açıklamaya izin vermedi.

Polis pankartı yırttı

Açıklamanın yapılmak istendiği caddede çok sayıda polis konumlandırıldı Fotoğraf: MA

Açıklama yapmak için bir süre bekleyen kadınlar “Fıstıkçıoğlu’nda taciz var” pankartı açarak alkış ve zılgıtlarla tacizi protesto etti. Bunun üzerine polisler, kadınlara müdahale ederek pankartı yırttı. 

“Tacizci işyeri istemiyoruz”, “Polis tacizciyi aklıyor”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atan kadınlara, çevredeki vatandaşlar da alkış ve ıslıklarla destek verdi.

Hüseyin P. gözaltına alınmıştı

Dersim’de bir kebap ve künefe salonunda çalışan H.K. (19), 27 Ekim’de Hüseyin P.’nin cinsel tacizine maruz kaldığını belirtmişti. H.K., 2 Kasım günü Hüseyin P. hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Başsavcılık, şikayet üzerine Hüseyin P. için uzaklaştırma kararı vermişti. Hakkında çıkan taciz haberleri ve sosyal medyadan gelen tepkilerin ardından Hüseyin P. gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Hüseyin P. Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Kaynak: MA