Dersim’deki asker şiddeti soruşturmasına ‘kısıtlama’ kararı

Dersim’de V.Y. adlı kadının iki asker tarafından silah doğrultularak yere yatırıldığı olaya ilişkin başlatılan soruşturmaya “kısıtlama” kararı getirildi.

Avukat Fatma Kalsen, emniyetin yaşanan olayı “Jandarma ile aramızda yaşanan iletişimsizlik” olarak açıkladığına dikkati çekti.

V.Y. adlı kadın Dersim’de otobüs durağında jandarma tarafından “canlı bomba” iddiasıyla silah doğrultularak yere yatırıldı. Fotoğraf: Sputnik

Dersim’de V.Y. adlı kadının Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasından geçirildikten sonra beklediği otobüs durağında 2 jandarma tarafından “canlı bomba” iddiasıyla yere yatırılarak, başına silah dayandırıldığı olaya ilişkin avukatı Fatma Kalsen MA’ya konuştu.

‘İlk önce 3 sivil polis tarafından GBT yapıldı’

Tunceli Barosu Kadın Komisyonu Üyesi Kalsen, V.Y.’nin yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi’nden yaya olarak çarşı merkezine geldiğini belirterek, karayolunda üç sivil polis tarafından durdurulduğunu aktardı. Kalsen, V.Y.’ye GBT işlemi yapan polislerin “Sizi terör olayına karışan bir kadına benzettik. Bu nedenle kimliğinizi istedik. Ancak sizinle ilgili bir sorun yok. Yolunuza devam edebilirsiniz.” dediğini aktardı. 

Tunceli Barosu Kadın Komisyonu Üyesi Fatma Kalsen

‘Jandarma otobüs durağında silah doğrultularak yere yat dedi’

Bunun üzerine V.Y.’nin “Başka bir sorun olmayacak değil mi” diye sorduğu polislerin “Hayır herhangi bir sorun çıkmaz” yanıtını verdiğini söyleyen Kalsen, olayı şu şekilde aktardı:

“GBT kontrolü sırasında polislerden biri V.Y’ye, ‘Siz dün Cumhuriyet Mahallesi’nde bir arkadaşınızla birlikte dolaşıyordunuz değil mi?’ diye sormuş.  V.Y., evine dönmek için Cumhuriyet caddesi üzerinde bulunan otobüs durağında beklediği sırada iki jandarma V.Y’ye, silah doğrultarak ‘yere yat’ diye bağırıyor. V.Y., çığlık atarak yere yattığında, olaya tanık olan halk duruma tepki gösteriyor. Tepkilere karşı olay yerine gelen polisler havaya ateş açıyor.”

‘Tanık sıfatıyla emniyete giden iki kişi gözaltına alındı’

Olayın ardından V.Y.’nin önce hastaneye ardından ise Tunceli Emniyeti’ne giderek şikayetçi olduğunu belirten Kalsen, “Olaydan sonra çevredeki yurttaşlardan iki kişi ‘jandarmaya zarar verdiği gerekçesiyle’ gözaltına alındı. İki kişi tanık sıfatıyla emniyete çağırıldı. Ancak şüpheli olarak gözaltına alındı. Emniyette tutulan bu kişilerden biri ile görüştük. Kendisi iddiaların gerçek olmadığını, tanık olarak çağrıldığı emniyette şüpheli muamelesi gördüğünü söyledi. Tanık sıfatıyla emniyete çağrılan kişilerin saatlerce emniyette tutulması da hukuka uygun bir durum değil. Bu 2 kişi daha sonra serbest bırakıldı.” şeklinde konuştu.

‘Soruşturmaya kısıtlama kararı verildi’

Olaya dair Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada “kısıtlama” kararı verildiğini ifade eden Kalsen, ellerinde sadece ifade tutanaklarının olduğunu belirtti. Olay anında tutulan tutanak hakkında bilgi veren Kalsen, şunları kaydetti:

“Bu tutanakta jandarmanın emniyetle V.Y.’ye dönük müdahaleyi gerçekleştirileceklerine dair iletişim kurduğu geçiyor. Emniyetin ise müdahaleyi onaylamadığı yönünde tutanak tutulmuş. Tutanağı alamadığımız için bu bilgiyi de teyit edemedik. V.Y.’nin ‘canlı bomba’ olmadığı onaylandı. V.Y.’ye yönelik 10 dakika sonra travmaya yol açan bir olayın yaşatıldığı ortada. Bu yaşanan olay hayatın olağan akışına aykırı. Tüm bunları emniyete de ifade ettik. Bize jandarma ile aralarında bir iletişimsizliğin yaşandığını söylediler.”

Soruna yol açan bu olayın sorumlusunun devlet olduğunu söyleyen Kalsen, V.Y.’ye yaşatılanların kasıtlı olduğunu belirterek, olayın takipçisi olacaklarını aktardı.