‘Dersim’deki doğa talanına son verin’

Dersim coğrafyasının tahrip edilmesine tepki gösteren İzmir Dersim Dernekleri üyeleri, “’Maden ve baraj projeleri iptal edilsin” çağrısı yaptı.

İzmir Dersim Dernekleri adına konuşan Hüseyin Ozan: “Dağ keçilerinin toplu ölümleri acı vericidir ve her yıl neredeyse düzenli biçimde ormanlarımızın yakılmasıyla ortaya çıkan doğa yıkımından bağımsız değildir.”

Dersim’de yaşanan doğa tahribatı ve dağ keçilerinin öldürülmesi İzmir’de yapılan açıklamayla protesto edildi. İzmir Dersim Dernekleri öncülüğünde Karşıyaka İskelesi’nde yapılan açıklamaya Ege Çevre Platformu (EGEÇEP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ile çok sayıda doğa ve yaşam savunucusu da destek verdi. “Dersim’de doğa talanına hayır, avcılık yasaklansın, maden ruhsatları iptal edilsin” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Avcılık yasaklansın”, “Havama suyuma toprağıma dokunma” ve “Avcılık spor değil katliamdır” sloganları atıldı.

‘Ülke peşkeş çekiliyor’

Açıklamada konuşan Hüseyin Ozan, sahillerin tahrip edildiği, derelerin, barajlarla yok edildiği ve insanlık mirası Hasankeyf’in sular altında bırakıldığına dikkati çekti. Ozan, ülkenin “kâr hırsıyla gözü dönmüş” yerli ve yabancı şirketlerin talanına teslim edildiğine işaret ederek, “Yaşam alanları yıkıma uğratılan insanların itirazları niçin görmezden gelinmekte, meşru ve demokratik eylemlilikleri niçin cezai yaptırımlara maruz bırakılmaktadır” diye sordu.

Dersim’deki tahribata tepki

Dersim’deki doğa tahribatına değinen Ozan, şöyle devam etti: “Dersim’de de ekosistemi tahrip etmekte olan çeşitli projeler yürütüldü ve bölgede 150 kadar maden işletme ruhsatı verildi. Dersim’in doğal, insani ve kültürel değerlerine yönelik politik saldırılar devam ediyor. Maden ve baraj projeleri iptal edilsin. Dağ keçilerinin toplu ölümleri acı vericidir ve her yıl neredeyse düzenli biçimde ormanlarımızın yakılmasıyla ortaya çıkan doğa yıkımından bağımsız değildir.” Munzur Gözeleri’nde iş makineleriyle çalışma yürütülmesine de tepki gösteren Ozan, “İş makinalarıyla bu alana girilmesini kınıyoruz” dedi.

Ruhsatı olmadığı ortaya çıkan Gökalp Maden adlı şirketin, Çemişgezek ilçesindeki Merekler, Sekatır ve Kıraçlar alanlarında çalışma yapmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Ozan, Dersim üzerindeki “talan projelerinden” vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

MA