DEVA: Gerçek işsizlik oranı yüzde 31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun Temmuz ayı işsizlik rakamlarını açıklamasının ardından tartışmalara sebep olan oranlar DEVA partisi tarafından da eleştirildi.

Fotoğraf: Sertaç Kayar

İşsizlik rakamlarıyla oynandığı ve gerçek işsizlik rakamlarının gizlendiğini belirten DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Türkiye’de her üç kişiden birinin işsiz ya da atıl durumda olduğunu iddia etti.

“Her 3 kişiden biri atıl durumda”

Çanakçı yaptığı açıklamada her üç kişiden birinin atıl durumda olduğunu belirtirken “Üstelik istihdam içinde gözüken ancak işbaşında olmayanlar eklendiğinde ülkemizdeki geniş işsiz ve atıl işgücü sayısı 11 milyon 92 bin kişiye, oranı ise yüzde 31,0’e ulaşmaktadır. Diğer bir ifadeyle, her üç kişiden biri işsiz ya da atıl durumdadır” değerlendirmesinde bulundu.

BirGün gazetesinde yer alan habere göre İbrahim Çanakçı şunları kaydetti:

“Genç nüfus istihdam oranının düştüğünü ve mevsimsel etkilerden arındırılmış genç işsizlik oranının hala çok yüksek seviyede seyretmeye devam ettiğini kaydeden Çanakcı, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 25,9’dur.

Haber Merkezi