DEVA Partili Yeneroğlu: Bin 500’den fazla avukat ‘terör suçları’ gerekçesiyle yargılandı

DEVA Partisi Milletvekili Yeneroğlu, 2016’dan bu yana bin 500’den fazla avukatın “terör suçları” gerekçesiyle yargılandığına dikkat çekerek, avukatlara yönelik baskı ve keyfiliğe son verilmesini istedi.

Yeneroğlu, “silahlı örgüt” suçlarına ilişkin 2016-2019 yıllarında 1 milyon 367 bin 733 kişi hakkında soruşturma açıldığına dikkat çekti.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Fotoğraf: Arşiv/AA

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeneroğlu, 2016’dan bu yana bin 500’den fazla avukatın “terör suçları” gerekçesiyle yargılandığına dikkat çekti.

‘Avukatlara yönelik keyfiliğe son verilmeli’

Hiç kimsenin sırf avukatlık faaliyetleri nedeniyle “terör örgütleriyle” ilişkilendirilemeyeceğini dile getiren Yeneroğlu, avukatlara yönelik her türlü baskı ve keyfiliğe son verilmesi gerektiğini kaydetti.

‘1 milyon 367 bin 733 kişi hakkında soruşturma açıldı’

Yeneroğlu, adli istatistiklere göre silahlı örgüt suçlarına ilişkin 2016-2019 yıllarında 1 milyon 367 bin 733 soruşturma açıldığını, bir ülkede bu kadar kişinin terör örgütü üyeliğinden şüphelenilmesinin sağlıklı bir durum olmadığını kaydetti.

Hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması gerektiğini ifade eden Yeneroğlu, DEVA Partisi olarak vatandaşların barış ve huzur içinde adil, özgür, geleceğe güvenle bakan bir toplumda yaşama hakkını savunduklarını belirtti.

TTB’nin hedef gösterilmesine tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TTB’yi hedef gösteren söylemlerini hatırlatan Yeneroğlu, “TTB, salgına ilişkin önlemlere dikkat çekiyor, halkı daha dikkatli olmaya çağırıyor, yetkililerin süreci şeffaf yönetmesini ve sağlık çalışanlarının haklarının korunmasını istiyor. Bu açıklamaları ihanet olarak nitelendirmek abesle iştigaldir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Sorumluluk sahibi hiç kimsenin bu gerçekliğe dikkati çekmek isteyen TTB’nin kapatılması için çağrı yapamayacağını söyleyen Yeneroğlu, “Gerçeklikten bu kadar kopuk olanlar yalnızca trajikomiktir.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA