DEVA Partili Yeneroğlu: İktidar artık hukukla bağını tamamen koparmıştır

DEVA Partisi Milletvekili Yeneroğlu, iktidarın kendisini hukukun üstünde görerek uluslararası hukukla bağlı olmaktan ve sorumluluklarından kaçmak adına İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığını belirttiğini söyledi.

Yeneroğlu, iktidarın artık hukukla bağını tamamen kopardığını belirtti.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Fotoğraf: AA

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, popülist, otoriter ve despot bir anlayışla yönetildiğini söyledi. İktidarın, son günlerde ülkeyi uçuruma doğru sürüklemeye çalıştığına vurgu yapan Yeneroğlu, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürüldüğünü, Merkez Bankası Başkanı’nın yalnızca görevini yaptığı için görevden alındığını ifade etti.

‘Sorumluluklarından kaçmak adına sözleşmeden çıktı’

Bunların üzerine bir de kadınları şiddete karşı korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkıldığına işaret eden Yeneroğlu, şunları ifade etti:

“Sözleşme, Türk aile yapısıyla bağdaşmıyorsa neden onaylanmıştır? Çünkü o dönemde kendisini hukukla bağı kabul eden bir iktidar vardı. Ne yazık ki bugün tek kişinin keyfi yönetiminden ibaret iktidar anlayışı, kendisini hukukun üstünde görerek uluslararası hukukla bağlı olmaktan ve sorumluluklarından kaçmak adına bu sözleşmeden çıktığını belirtmiştir.”

‘İktidar artık hukukla bağını tamamen kopardı’

“İktidarın artık hukukla bağını tamamen kopardığını” belirten Yeneroğlu, şöyle konuştu: “Son iki gündür ekonominin tepetaklak olmasının asıl nedeni de Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna içeride ve dışarıda kimsenin artık inanmamasıdır. Ekonominin bu hale gelmesinin tek müsebbibi, tüm yetkileri tek elde toplamaktan, hukuku ayaklar altına almaktan, yargıya emir ve talimat vermekten en ufak bir rahatsızlık duymayan Cumhurbaşkanıdır.”

Ekonomik olarak ciddi bir krizin ortasında olduklarına vurgu yapan Yeneroğlu, “Bu karanlık tablonun sorumlusu demokrasiyi, insan haklarını ve adaleti ayaklar altına alan, Türkiye’yi yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa mahkum eden yönetim anlayışıdır.” dedi.

Kaynak: AA