DEVA Partisi: Esnafa destek kapsamı açıklığa kavuşturulsun

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, yüz bine yakın esnafın kayıtlarını sildirdiğini, on binlerce esnafın da kayıt dışı çalıştığına vurgu yaparak, esnafa hibe paketini eleştirdi.

Esnafa destek kapsamının açıklığa kavuşturulmasını isteyen Aydemir, “Hibe ödemesi hangi iş kollarına yapılacak? Kimler destek kapsamı dışında olacak?” diye sordu.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Esnafın 14 aydır zarar ettiğine dikkati çeken Aydemir, “Kredi, vergi ve diğer giderlerini faizi ile birlikte ödüyor. Hal böyleyken iktidarın sözde destek paketi için ayırdığı 4,5 milyar TL millî gelirin yüzde 1’i bile etmiyor, yüzde 0,6’sı civarında. Yandaş medyada abartılan sözde yardımlar, esnaf ve reel sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak.” dedi.

Bu meblağın 3-4 aylık BAĞKUR prim borcunu karşılamaya ancak yeteceğini belirten Aydemir, “Dağ fare doğurdu, paket hayal kırıklığı yarattı, destek balonu patladı.” diye kaydetti.

‘İktidar kaşıkla verip kepçeyle alıyor’

İktidarın bir eliyle verdiğini diğer eliyle hemen aldığını ifade eden Aydemir, “Kira stopajı yüzde 10’dan 20’ye, KDV ise yüzde 8’den 18’e çıkartılıyor. Bir taraftan kaşıkla küçük meblağlar verilirken, daha fazlası vergi dairelerinde kepçeyle tahsil ediliyor.” dedi.

‘Destek kapsamı açıklığa kavuşturulsun’

Yüz bine yakın esnafın kayıtlarını sildirdiğini, on binlerce esnafın da kayıt dışı çalıştığına vurgu yapan Aydemir, şunları kaydetti:

“Bu nedenle bu yardımlara ulaşamayacaklar. Hibe desteğini kimlerin alacağı da belirsizliğini koruyor. Soruyoruz: Hibe ödemesi hangi iş kollarına yapılacak? Kimler destek kapsamı dışında olacak? Destek için vergi ve SGK borcu olmaması gibi şartlar olacak mı? Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin hazırlıksız ve sadece algı yaratmak üzerinden yürüttüğü politika ve uygulamalarından birisine daha şahitlik ediyoruz.”

‘Mesai ücretini ve emekli maaşını bile destekten sayıyorlar’

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından bugüne kadar 661 milyar lira destek verildiğini öğrendiklerini ifade eden Aydemir, “Fakat bu 661 milyar TL’nin hangi kalemleri kapsadığına ilişkin bir açıklama yok. İlaç, tıbbi malzeme ve sağlık personeline yapılan ek ödemeler bile yardım kapsamında hesaplanıyor. En düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkartılması dahi bu rakama dahil ediliyor. Yardım, emekliye yoksulluk sınırının dahi altındaki komik bir meblağı vermek midir? Yardım, sağlık çalışanları mesai ücretini destek kalemine yazmak mıdır?” dedi.

‘Açıklanan destek, garanti ödemelerinin yarısı bile değil’

Aydemir, açıklanan destek miktarının 100 katından daha fazlasının kötü yönetimle heba edildiğini söyledi. 20 Mart’ta Merkez Bankası başkanının değiştirilmesinin faturasını hatırlatan Aydemir şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası Başkanı’nın bir inat uğruna bir gecede görevinden alınmasının ülkeye faturası 531 milyar TL ek faiz yükü oldu. İktidarın tüm ülkeye kestiği bu faturanın yüzde 1’i dahi etmeyen 4,5 milyar TL mi müjde? Pahalı fiyatlara yapılan köprü, otoyol, havalimanı yatırımlarına bu yıl en az 31 milyar TL garanti ödemesi yapacağız. Birkaç firmaya yapılacak bu ödemeler milyonlarca esnafa ve işletmeye verilecek desteklerin 2 katından fazla. Bu mu müjde?”

‘Para yoksa ‘yok’ deyin ve hakkaniyetli olun’

Öte yandan Cumhurbaşkanı’nın sözünü ettiği 26 milyar lira vergi indiriminden esnafın mı yoksa müteahhitlerin mi faydalanacağını soran Aydemir, Cumhurbaşkanı’nı hakkaniyetli olmaya davet etti. Aydemir, şunları ifade etti:

“Bu 26 milyar TL kimin vergi borcudur? Esnafın mı, yoksa müteahhitlerin mi? Bütün bunların ve yapıldığı söylenen yardımların şeffaf bir şekilde açıklanmasını bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, devletin kasasında para yok ise ‘yok’ deyin. Çalışkan milletimiz bu yokluktan kurtulmak için gerekli çabayı sergiler. Yeter ki ülkede eşitliğin, adaletin ve hakkaniyetin olduğuna inansınlar.”

Aydemir, helallik isteyenlerin, esnafın ve reel sektörün sorunlarını çözmek için hazırladıkları 12 maddelik “DEVA reçetesi” paketini acilen uygulamaya koymaları çağrısında bulundu.

DEVA Partisi’nin 12 maddelik esnafa destek paketi önerisinde şunlar yer alıyor:

  • En az 9 ila 12 ay arasında aylık asgari ücret kadar destek sağlanmalı.
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma sürelerinin 9, 12 ve 15 aya çıkarılmalı.
  • SGK prim ödemeleri, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ödemelerinin faizsiz ertelenmeli.
  • Kira desteğinin 9-12 ay boyunca büyükşehirlerde 2 bin 500 TL’ye ve diğer illerde ise bin 500 TL’ye çıkarılmalı.
  • Stopaj alınmamalı.
  • Kredi borçları ile diğer kamu borçlarının faizsiz olarak en az 18 ay ertelenmeli.
  • En az 3 yıl vadeli rehabilitasyon kredileri; ciro destek şartı yüzde 25’e indirilmeli ve ciro kaybının en az yüzde 20 seviyesinde sağlanmalı.
  • Ücretsiz izin yardımı asgari ücrete yükseltilmeli; vergi ve prim yapılandırmaları en az 6 ay süreyle ertelenmeli.

Yeni1Mecra