DEVA Partisi: Sosyal medyayı hükümetin baskısına bırakmayacağız

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin, beklenen sosyal medya düzenlemesinin ifade hürriyetini daraltabileceğini belirterek, “Sosyal medyayı hükümetin baskısına ve küresel dev teknoloji şirketlerinin insafına mahkum etmeyeceğiz.” dedi.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, partisinin Genel Merkez Başkanlık Kurulu’nun ardından beklenen sosyal medya düzenlemesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Şahin, dezenformasyonun birey haklarının ihlalinden nefret suçlarına zemin hazırlamaya, mali dolandırıcılıktan seçimlere müdahaleye kadar yol açabileceği risklere dikkat çekti.

‘Getirilecek düzenlemeler ifade hürriyetini daraltabilir’

İktidarın en sevdiği hadisenin muhalefeti susturmak için her yolu denemek olduğunu ifade eden Şahin, “Onlara bu imkânı vermeyeceğiz. Sosyal medyayı hükûmetin baskısına ve küresel dev teknoloji şirketlerinin insafına mahkûm etmeyeceğiz. Otokratik hükûmetler dezenformasyonla mücadeleyi muhalefeti bastırmak için fırsat görebilir. Vatandaşı ‘yalan teröründen koruma’ söylemiyle getirilecek düzenlemeler ifade hürriyetini daraltabilir.” dedi.

‘Neyin yalan olduğuna kim karar verecek?’

Şahin söz konusu düzenlemeye ilişkin şu soruları sordu: “Düzenleme hangi odakla ve nasıl bir üslupla yapılıyor? Düzenlemeyi yapan idarenin hak ve özgürlükler karnesi nasıl? Neyin yalan olduğuna kim karar verecek? Dezenformasyon olduğunu değerlendiren bir haberi paylaşanların durumu ne olacak?”

‘Sosyal medya düzenlemesi muhalefeti susturma aracı olarak kullanılacak’

Dezenformasyonla yalan haberlerle mücadelenin, sosyal medyayı baskılama için bir vesile olarak kullanılmaması gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Çözüm olarak; tüm paydaşları kapsayan katılımcı bir süreç işletilmeli. Evrensel standartlarda düzenlemeler yapılmalı. Sosyal medya okuryazarlığı yükseltilmeli ve sosyal medya üzerindeki baskılar kaldırılmalıdır.” diye kaydetti.

Şahin, bir tarafta İletişim Başkanlığı diğer tarafta Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun iktidarın elinde, muhalefetin tepesinde sopa gibi kullanıldığı bir ortamda bir de sosyal medya düzenlemesinin muhalefeti susturmak için bir araç olarak kullanılacağını söyledi. Bundan şüpheleri olmadığını belirten Şahin, “İktidarın bu yasaya dair somut önerileri henüz ortada yok. Bu halde söylentisinin bile muhalif sesleri endişeye soktuğu bir ortamda demokrasiden ifade hürriyetinden ve özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir.” dedi.

‘İktidar Afganistan konusunda şeffaf değil’

Afganistan’daki son gelişmelerin, partilerinin Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanlığı tarafından heyet üyelerine aktarıldığını belirten Şahin, şunları ifade etti:

“Afganistan’daki gelişmeler büyük bir titizlik ve ciddiyetle tarafımızca takip edilmektedir. Afganistan’da vuku bulan hadiselerin iktidar tarafından şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmadığı kanaatindeyiz. Düzensiz Afgan sığınmacılar konusunda özellikle iktidarın, 2015 yılında AB ile imzalanan göç mutabakatı sırasında yaptığı hataları tekrarlamayarak BM’nin öncülüğünde uluslararası toplumla iş birliğine gitmesi ve böylece krizin küreselleşmesi sağlanmalıdır. İktidara şeffaflık çağrısında bulunuyoruz.”

Şahin ayrıca DEVA Partisi’nin sosyal politika alanında ve KHK’lar hakkında hazırladığı eylem planlarını yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Yeni1Mecra