DEVA: Üreticiden zararına patates alan iktidar 5 kat fazlasını ithal etti

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Aydemir, iktidarın, maliyeti 90 kuruş ila 1 lira arasında olan patatesin kilosunu 60 ila 85 kuruşa alıp dağıttığını belirtti.

Aydemir, “Yani üreticiden zararına mal alındı. Aynı iktidar ithalatta ne yaptı? Patateste üreticiden aldığının 5 katı fazlasını ithal etti.” dedi.

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, patates, soğan ve çeltiğin üreticilerden alınıp vatandaşa dağıtılmasını yaptığı açıklama ile değerlendirdi. Aydemir, iktidar tarafından yapılan açıklamalarda ifade edilen rakamlardaki çelişkiye dikkat çekerek, “Çeltik üretimi kadar pirincin üreticiden alınıp dağıtılacağı söylendi. Yapılan yanlış anlaşılınca, 1 milyon 200 bin ton alınacağı söylenen patates 200 bin ton diye revize edildi.” dedi.

‘İktidar ne ürettiğinin ne de elinde ne kaldığının farkında değil’

200 bin ton patates dağıtılmayacağını da görüleceğini belirten Aydemir, “Soğan ve pirincin de 40-50 bin ton civarında dağıtılacağını göreceğiz.” diye kaydetti. Bu durumun iktidarın ne ürettiğinin ne de elinde ne kaldığının farkında olmadığını gösterdiğini ifade eden Aydemir, “Farkında olan bir iktidar bu kadar havada uçuşan rakamları telaffuz etmez. Vatandaşa çeltik üretimi kadar bedava pirinç dağıtacağını söyleyen bir iktidarla karşı karşıyayız. İktidarın verilerden haberi yok.” diye kaydetti.

‘Dağıtım sırasındaki izhidam yoksulluğun göstergesi’

Dağıtım sırasında oluşan izdihamı yoksulluğun göstergesi olarak değerlendiren Aydemir, “TIR’lara bayraklar koyarak patates-soğan milliyetçiliği yapıp dağıtıyorlar. Kaymakamların, vali yardımcılarının çıkıp resmî açıklamalarını görüyoruz. Kilosu 1-1,5 TL olan patates-soğanın dağıtımındaki görüntüler ülkemiz adına utanç vericidir. Gerçek yoksulluğun en somut göstergedir.” dedi.

‘Üreticiden zararına patates alan iktidar, 5 kat fazlasını ithal etti’

Patates-soğanların üreticinin maliyetinin altında fiyata alındığına vurgu yapan Aydemir, “Maliyeti 90 kuruş ila 1 TL arasında olan patatesin kilosu 60 ila 85 kuruşa alınıp dağıtıldı. Yani üreticiden zararına mal alındı. Aynı iktidar ithalatta ne yaptı? Patateste üreticiden aldığının 5 katı fazlasını ithal etti. Mevcut iktidar destekleri yerli üreticimize değil, yabancı çiftçilere veriyor.” diye belirtti.

 “Gerçek bir tarım politikasının olması için gerçek bir tarım bakanının olması gerekir.” diyen Aydemir,   “Tarım bakanının yokluğu Cumhurbaşkanı için bir şey ifade etmiyor. Bu tam da cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin beklediği bir sistem.” dedi. Aydemir, ülkede planlı, programlı tarımsal üretim yapılması için önce liyakatlı, işini bilen bir tarım bakanının atanması gerektiğini belirtti.

Yeni1Mecra