DEVA’ya salon verilmeyince Mansur Yavaş araya girdi

Ali Babacan başkanlığındaki Demokrasi ve Atılım Partisi’ne Kurultay salonu verilmedi. Araya Mansur Yavaş’ın girmesiyle Atatürk Spor Salonu’nda kurultayını yapabildi. Büyük Kurultayını yapan DEVA, şimdi İstanbul ve Ankara il kongrelerini gerçekleştirecek.

9 Mart’ta İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini veren Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), kuruluş dilekçesini verdikten sadece 9 ay sonra illerde örgütlenmesini tamamlayarak 1. Olağan Kurultayını gerçekleştirdi.

MedyaPort’ta yer alan haberde, DEVA Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin’e göre Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti bu kadar hızlı bir zamanda 1. Kurultayını yapabildi. 2001 yılında kurulan AKP, ilk kurultayını 2003 yılında yapabilmişti. Şahin, örgütlenme çalışmaları sırasında özellikle taşra illerinde bürokraside çok sayıda sorun yaşadıklarını anlatıyor; “DEVA’nın il teşkilatlarını kurmak için Kaymakamlıklara verdiği belgeler, Kaymakamlıkta kayboldu. Bir çok belge Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına geç gönderilerek, kongrelerin yapılması geciktirildi.”

Ancak en büyük sorun ise DEVA’nın Kurultay yapacak salon bulamaması oldu. DEVA, 1. Olağan Kurultayını yapmak için önce ATO Congresium Salonunu istedi. Ancak bu talepleri gerekçesiz bir biçimde reddedildi. DEVA bunun üzerine Kapalı Basketbol Salonu için talepte bulundu, bu talepleri de olumlu yanıt bulmadı.

DEVA, 1. Olağan Kurultayını yapmak için salon bulamayınca araya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş girdi. Yavaş, Ankara Atatürk Spor Salonunu DEVA’nın kurultayı için tahsis etti.

DEVA, 1. Olağan Kurultayı’nı 29 Aralık’ta yaptı. Böylece seçime girme yeterliliği için büyük bir adım attı. Siyasi Partiler Yasası’na göre, bir siyasi parti 1. Olağan Kurultayını yaptıktan 6 ay sonra seçime girme yeterliliğini kazanıyor. DEVA, Haziran ve sonrasında yapılacak bir seçime kendi çatısı altında girebilecek.

1.Olağan Kurultay yapıldı ama kongreler süreci bitmedi. DEVA, sıkıştırılmış takvime Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük il kongrelerini almadı. Daha coşkulu ve büyük kongreler yapmak için bu illerdeki kongreleri, Kurultay sonrasına bıraktı. Önümüzdeki dönemde önce İstanbul ardından Ankara İl kongreleri de gerçekleştirilecek.