Dezenfektan cihazının parası okullardan istendi

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü okullara dağıtılmak üzere spariş ettiği “otomatik sensörlü dezenfektan cihazı”nın parasını okullardan istedi. Eğitim-Sen ise itiraz etti.

Okulların 1 Haziran’da açılması hedeflenirken, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara dağıtılmak üzere her birinin maliyeti bin 675 TL olan 500 adet “otomatik sensörlü dezenfektan cihazı” sipariş etti.

Müdürlük tarafından okul müdürlerine gönderilen mesajda paranın okulların bütçesinden ödeneceği belirtildi.

Müdürlük tarafından oluşturulan WhatsApp grubunda okul ve kurum müdürlerine hitaben yazılan mesajda; Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan cihazların Adana’ya getirilmiş olduğu aktarılarak; ödeme için IBAN numarası paylaşıldığı görüldü.

Eğitim-Sen: Ödeme durumu yok

Konuya ilişkin konuşan Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı İrfan Doğan, yükün okullara yüklenmesinin eşitsizlikleri artıracağını dile getirdi.

Adana’nın güney mahallelerindeki yurttaşların bu masrafı karşılayamayacağını aktaran Doğan, “Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu WhatsApp grubunda okul ve kurum müdürlerine hitaben yazılan mesajda Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yaptırılan cihazların Adana’ya getirilmiş olduğu belirtilerek ödeme için IBAN numarası paylaşılıyor. Adana uzun süredir işsizliğin yoğun olduğu bir il. Pandemi ile birlikte işsizlik arttı. İnsanlar borçlanarak geçiniyor. Banka önlerinde kuyruklar arttı. Bu cihazlar zorunluysa merkezi bütçeden karşılanması gerekir” ifadelerini kullandı.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, okulların bu cihazları almalarının zorunlu olmadığı iddia edildi. MA – ADANA