DFG: 2020’de 79 gazeteci gözaltına alındı, 24’ü tutuklandı

DFG’nin 2020 Yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’na göre, 79 gazeteci gözaltına alındı, 24’ü tutuklandı, 43 gazeteci hapis ve para cezalarıyla cezalandırıldı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 2020 Yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’nu, dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda konuşan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, 2020 yılını “problemler yumağı” olarak değerlendirerek, bu karanlık tablodan gazetecilerin payına düşenin ise baskı ve zorlu şartlar olduğuna dikkat çekti.

Gazetecilere yönelik baskıların sistematik bir hale getirildiğini belirten Müftüoğlu, “Gözaltı, tutuklama, soruşturma, dava, hapis cezası, erişim engeli, ekran karartma. İktidarın oluşturduğu havuza girmeyen, ötekilerin sesini duyurmaya çalışan, doğru ve cesur habercilik ilkesiyle hareket eden basın emekçileri hedef tahtasına oturtuldu.” dedi.

Her baskı yanlış politikaları teşhir etti’

Gazetecilere yönelik her baskının aynı zamanda yanlış politikaları teşhir ettiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Müftüoğlu, “Çünkü bir yerde basın susturulmak isteniyorsa, orada egemenler halkın duymasını istemediği şeyler yapıyordur. Hedef basın emekçileri olsa da amaç halkın gözünü ve kulağını kapatmaktır. Bu nedenle tek tip bir gazetecilik modeli yaratılmak için her yol deneniyor.” diye konuştu.

‘Kürt gazeteciler üzerindeki baskı katmerleşti’

Kürt gazetecilere ayrı bir başlık açılması gerektiğinin altını çizen Müftüoğlu, şunları söyledi: “Zira Türkiye’de Kürtler her alanda olduğu gibi basın ve medya alanında da ciddi sıkıntılar yaşamakta, Kürt gazeteciler üzerindeki baskı ve zor katmerleşmektedir. Van’da 5 gazeteci arkadaşımızın tutuklanması örneğinde olduğu gibi, Kürt gazeteciler çalıştıkları alanlarda pek çok engelle karşılaşabilmektedir.”

‘Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında son sıralarda’

Müftüoğlu, Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında son sıralarda, en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkeler arasında ise en ön sıralarda olduğuna işaret etti.

Gazetecilerin 2020 yılında sadece tutuklamalarla değil, aynı zamanda gözaltılar, soruşturmalar ve davalarla da boğuştuğuna değinen Müftüoğlu, şunları ifade etti:

“Cezaevine konulmayan gazetecilerin de özgürlüklerini tam anlamıyla yaşayabildiklerini söyleyemeyiz. Basın emekçileri dışarıda olsa bile bir tutukluluk hali ile karşı karşıya bırakıldı. Gazetecilerin büyük zamanı adliye koridorlarında beklemek veya yaptıkları haberlerle ilgili emniyette ifade vermekle geçti.”

‘Binlerce sosyal medya hesabı kapatılarak sansürleniyor’

Yüzlerce internet sitesinin yayınladıkları haberler ve içerikler nedeniyle sansüre ve kapatılmaya maruz kaldığını söyleyen Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“İktidar beğenmediği haber içeriklerini yayından kaldırabiliyor. Binlerce sosyal medya hesabı, ilgili kuruluşlara uygulanan baskılar sonucu kapatılarak sansürleniyor. Son çıkarılan yasayla sosyal medya kuruluşlarına Türkiye’de temsilci bulundurma şartı getirildi ve uymayan kuruluşlara yüksek miktarlarda para cezaları kesiliyor. Yine Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medya organlarının başında ‘Demokles’in Kılıcı’ gibi durmaktadır.” Müftüoğlu, basının üzerindeki baskılara son verilmesini istedi.

‘79 gazeteci gözaltına alındı 24 gazeteci tutuklandı’

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise 2020 yılında yaşanan hak ihlali verilerini açıkladı. Buna göre;

79 gazeteci gözaltına alındı, 24 gazeteci tutuklandı. 19 gazeteci saldırıya uğradı, 17 gazeteci kötü muameleye maruz kaldı, tehdit edildi ve ajanlık dayatıldı. 12 olayda gazetecilerin haber takibi engellendi.

’43 gazeteciye hapis cezası verildi’

54 gazeteci hakkında soruşturma, 53 gazeteci hakkında dava açıldı. 43 gazeteciye 150 yıl 15 gün hapis ve 56 bin 310 TL para cezası verildi. 231 dosyada 539 gazetecinin yargılanması devam ediyor. 8 gazeteye ilan ve reklam cezası verilirken, RTÜK tarafından 43 ceza verildi.

Bin 960 haber ve 145 internet sitesi erişime engellenirken, 6 gazetecinin ise işine son verildi. Tutuklu gazeteci sayısı ise bugün itibarıyla 91.

MA – DİYARBAKIR