DFG: Kasım’da 5 gazeteciye hapis cezası verildi

Dicle Fırat Gazeteciler (DFG) Derneği, Kasım ayında 8 gazetecinin gözaltına alındığını, 2 gazetecinin tutuklandığını, 5 gazeteciye ise 20 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini belirtti.

Fotoğraf: MA

DFG Derneği, gazetecilere yönelik Kasım ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre; 91 gazetecinin tutuklu bulunduğu Kasım ayında, 8 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteci tutuklandı, 2 gazeteci tehdit edildi.

’12 gazeteci hakkında dava açıldı’

4 gazeteci hakkında soruşturma açıldığının belirtildiği raporda, 12 gazeteci hakkında dava açıldığı, 5 gazeteciye 20 yıl 3 ay 9 gün hapis cezası verildiği kaydedildi. Kasım ayında 47 gazetecinin yargılanmasının devam ettiğinin belirtildiği raporda, 1 gazeteye ilan kesme cezası verildiği, 2 televizyon kanalına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından cezalar kesildiği, 30 haber ve 1 internet sitesinin erişime kapatıldığı tespit edildi.

Kasım ayı içerisinde gazetecilere yönelik neredeyse tüm hukuksuz uygulamaların devreye konulduğunun ifade edildiği raporda, özellikle devam eden yargılamalar, gazetecilere verilen cezalar, açılan soruşturma ve davaların azımsanmayacak düzeye geldiğine işaret edildi.

‘Van’daki gazeteciler hedef tahtasına oturtuldu’

Gazetecilere yönelik gerçekleşen tutuklama ve baskılara ilişkin Van için ayrı bir parantez açılması gerektiğine vurgu yapılan rapordu, şu ifadeler yer aldı:

 “Öyle ki, helikopterden atılan köylülerin gördüğü işkence ortaya çıkarıldıktan sonra kentteki gazeteciler hedef tahtasına oturtuldu. Dünyanın her yerinde ‘gazetecilik başarısı’ olarak görülecek bu haber, meslektaşlarımızın tutuklanmasına neden olmuştu. Haberi yapan Şehriban Abi, Nazan Sala, Adnan Bilen ve Cemil Uğur’un tutuklanmasına tepkiler gelmeye devam ederken, bu kez 4 meslektaşımızın çalışma arkadaşı Dindar Karataş aynı durumla karşı karşıya kaldı.”

Mezopotamya Ajansı muhabiri Karataş’ın, Erzurum Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklandığının belirtildiği raporda, “Dindar Karataş’ın tutuklanma gerekçesi çok bilindik; haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler ve haberler!” denildi.

‘Tutuklu meslektaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalı’

Gazetecilerin özgür olmasının sadece gazeteciler için değil, aynı zamanda tüm toplum için elzem olduğuna işaret edilen raporda, “Çünkü gazetecilerin tutuklanması aynı zamanda toplumun haber alma hakkını da engelliyor. Hem gazetecilik mesleğine hem de toplumun haber alma hakkına saygı duyulmalı ve tutuklu tüm meslektaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır.” denildi.

MA – DİYARBAKIR