DİB: İktidar milisi bekçi istemiyoruz

Demokrasi İçin Birlik (DİB), bekçilerle ilgili düzenlemenin “İktidarın milis gücü” olarak tanımlandı ve güvenliğin baskı ile değil ancak özgürlük ve demokrasi ile sağlanabileceğini bildirdi.

HABER MERKEZİ – DİB, yurttaşların güvenliğinin baskı zorbalık ve hukuksuzlukla sağlanamayacağına dair bir açıklama yaptı. Bekçilerin, vatandaşlara kimlik sormak, gözaltına alabilmek, gösterilere müdahale etmek gibi yetkilerle donatıldığı yasa teklifinin “İktidar kontrolünde bir milis gücü” olarak değerlendirildi. Açıklamada şöyle denildi:

‘İktidar toplumsal tepkiden korkuyor’

“Tek adam rejimi, zorbalık ve baskı yaratan güvenlikçi politikalarıyla yurttaşların güvenliğini sağlamaya çalışmıyor, iktidarda kalabilmek için tamamen hukuk dışı yeni baskı mekanizmaları yaratıyor.

Çünkü ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizlik karşısında hiçbir çözümü yok. Sokaklara dökülecek, iktidarını sarsacak toplumsal tepkiden korkuyor.

Fikrini ifade etmeyi, toplantı ve gösteri yapmayı, örgütlenmeyi yasaklayarak, yeni milis güçleri kurarak toplumu baskı altında tutmaya çalışıyor.”

‘AKP iktidarı sarsılıyor’

Türkiye’nin her bakımdan sarsıldığı Elazığ depreminden sonra halkın “Son 21 yıldan beri toplanan deprem vergileri nerede?” diye sorduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Başkent Gaz’ın Kızılay üzerinden Ensar vakfına yaptığı bağış, yandaşlara peşkeş çekmek için kamulaştırılan araziler, kamu ihaleleri, imar rantları üzerinden yolsuzluklarla, dini duygular sömürülerek şekillenen servet transferini gözler önüne seriyor.

‘Çatlasanız da patlasanız da yapılacak’ denilen Kanal İstanbul arazisinin iktidar yandaşlarına parsellendiğini öğreniyoruz.”

‘Genç işsizlerden milis gücü’

“İktidarı sarsılan tek adam rejimi ayakta kalabilmek için anti demokratik yasaları ve cezasızlık güvencesini arkalarına alarak sayısız hak ihlali yaratan kolluk güçlerinin yanı sıra şimdi de mesleki eğitim almamış, yeterliliği olmayan genç işsizlerden yeni bir milis gücü yaratmaya çalışıyor.”

‘Güvenlik demokrasiyle sağlanabilir’

DİB, iktidarın bekçiliğini yapacak milis gücü istemediklerini belirterek, “Yurttaşların güvenliğini sağlamak yalanıyla yaratılmaya çalışılan hukuk dışı baskı mekanizmalarına karşı bütün gücümüzle hayır diyoruz. Ülkemizin ve yurttaşlarımızın güvenliği, ancak hukuka, insan hak ve özgürlüklerine koşulsuz bağlılıkla, alabildiğine demokrasiyle sağlanabilir” denildi.