Dijital takografa geçiş süresi uzatıldı

Bir çok ilde nakliyeciler tarafından protesto edilen ‘Dijital takograf’ uygulamasına geçiş süresi 6 ay uzatıldı.

HABER MERKEZİ – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması gereken 2008 ve sonrası model araçlardaki analog veya elektronik takograf cihazlarının dijital takograf ile değiştirilmesi zorunluğu 10 Temmuz’a kadar uzatıldı. Söz konusu süre 31 Aralık 2019’da sona ermişti.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 350 bin araçta dijital takografa geçilirken, 150 bin araçta henüz dönüşüm tamamlanmadı. Oluşan yoğunluk nedeniyle dijital takografa geçiş süresi 6 ay uzatılmış oldu.

Nakliyeciler uygulamayı protesto etmişti

İstanbul, Ankara, Uşak, Nevşehir, Kırıkkale, Kocaeli, Kayseri, Sivas, Niğde, Yozgat ilinin de olduğu bir çok ilde nakliyeciler yol kapatarak uygulamayı protesto etmişti. Bazı illerde eyleme polis izin vermezken, bazı illerde ise müdahalede bulunmuştu. Protestolarda dijital takograf konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirten nakliyeciler, uygulama için ekonomik ve sosyal şartların yeteri kadar uygun olmadığına dikkat çekmişti.