Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye tepki: Hiçbir devlet yargı süreçleri hakkında emir veremez

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısına tepki göstererek, “Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki Bakanlığa yöneltilen sorusuna yazılı yanıt verdi.  AA’nın geçtiği bilgilere göre; Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığının, Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına Türkiye’nin 28 Temmuz 2020 tarihinde de yanıt verdiğini belirtti.

Aksoy, “Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.” dedi. Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerinin devam ettiğini belirten Aksoy, herkesin bu süreçlere saygı duymak zorunda olduğunu kaydetti. Aksoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesinin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır. Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır. Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.”

Price’nin Kavala çağrısı

BBC Türkçe’de yer alan haberde; Price imzalı çağrıda, Kavala’ya yöneltilen suçlamalar, Kavala’nın devam eden tutukluluğu, davasının görülmesindeki gecikmeler ve hakkındaki davaların birleştirilmesinin hukukun üstünlüğü ile demokrasiye zarar verdiği vurgulanmıştı.

Türkiye’ye AİHM’in verdiği karara uymasının istendiği açıklamada, “İç hukuku ve uluslararası hukukun yüklediği sorumluluk dahilinde davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm bulunması konusunda ısrar ediyoruz.” denilmişti.