Dışişleri Bakanlığı’ndan Boğaziçi açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara müdahaleye ilişkin yapılan eleştirilere tepki göstererek, “Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, isim vermeden ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Boğaziçi Üniversitesi eylemleriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğünün anayasal güvence altında olduğu belirtildi. Güvenlik güçlerinin, kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasa dışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.”  

‘Söz konusu çevreleri uyarıyoruz’

Açıklamada, “Yasa dışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda söz konusu çevreleri uyarıyoruz.” denildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylarla Türkiye’nin hukuk çerçevesinde mücadele yürüttüğünün savunulduğu açıklamada, “bu mücadeleyi” görmezden gelerek Türkiye’ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmaları tavsiye edildi. Açıklamada, “Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.” ifadeleri yer aldı.

BM ve ABD tepki göstermişti

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasını ve LGBTİ+ karşıtı açıklamalara tepki göstermişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İstanbul’un önde gelen üniversitesindeki gösterilerden endişe duyduğunu ve onları çevreleyen LGBT karşıtı söylemi kınadığını söylemişti.

Rektöre karşı yapılan barışçıl protestoları yakından takip ettiklerini belirten Price, LGBTİ bireylerine yönelik ayrımcı söylemleri de sert bir şekilde kınadıklarını ifade etmişti. Price, “Rahatsız etse bile ifade özgürlüğü demokrasinin önemli bir parçasıdır.” demişti.

Kaynak: AA