DİSK 16. Olağan Genel Kongresi başladı

DİSK 16. Olağan Genel Kongresi’nde konuşan Genel Başkan Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının haklarını alamadığı bir ülkede eşitlikten de, özgürlükten de, demokrasiden de söz edilemez” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Gonca da, “Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye işçi sınıfı ve onun dostlarıdır.” dedi.

DİSK 16.

DİSK 16. Olağan Genel Kongresi, “2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si” sloganıyla Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Kongrenin yapıldığı salona, “2020’lerin DİSK’İ Emeğin Türkiye’si, Demokrasi, Eşitlik, Dayanışma, Toplumcu bir ekonomi, insan onuruna yaraşır bir çalışma yaşamı” pankartı asıldı.

Kongreye HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, HDP ve CHP’li milletvekilleri ve yöneticileri ile uluslararası sendika temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

DİSK Çok Sesli Korosu Fotoğraf: @diskinsesi

Kongrede, yaşamını yitiren DİSK üye ve yöneticileri ile işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. DİSK Çok Sesli Korosunun konser verdiği kongrede, sinevizyon gösterimi yapıldı.

Gonca: Türkiye’yi aydınlığa çıkaracak işçi sınıfıdır’

Kongrenin açılış konuşmasını DİSK Genel Sekreteri Cafer Gonca yaptı. Gonca, çıkarılan yasalar ile işçilerin kazanımlarının bir bir elinden alındığına vurgu yaptı. Adaletsizliğin, açlığın yaygınlaştığı bir süreç ile karşı karşıya olduklarını belirten Gonca, şöyle konuştu:

DİSK Genel Sekreteri Cafer Gonca Fotoğraf: @diskinsesi

“İktidar bu krizi yönetme kabiliyetini kaybetmiş durumda. Biz Türkiye işçi sınıfı olarak DİSK’in öncülüğünde bu ceberut anlayışa karşı olan tüm unsurları bir araya getirip, direnmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu iktidarın bu durumdan çıkması mümkün değil. Çünkü tünelin ucundaki ışık göründü, bıçak kemiğe dayandı. Bu ülkede demokrasi, barış ve insanlık için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye işçi sınıfı ve onun dostlarıdır.”.

Çerkezoğlu: Tarihin en derin krizi yaşanıyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Fotoğraf: @diskinsesi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da kapitalist sistemin eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri ile tarihin en derin krizinin yaşandığına dikkat çekti. Çerkezoğlu, yıllarca özelleştirme diyen şirket zararlarının kamunun sırtına yıkmaya çalışıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Geçmediğimiz köprüler, gitmediğimiz hastaneler için bir avuç sermayaye para ödüyoruz. Yıllardır sosyal devletin akıbetini sorduğumuzda serbest piyasa her derde deva diyen patronlar nerede bu devlet diyorlar. Ve bugün her 4 gençten birisi işsiz, her üç kadından birisi işsiz. İşsizlik artık bir ekonomik veri olmanın ötesinde ülkenin geleceğini tehdit eden bir unsur haline geldi.” İşsizlik fonu işveren fonuna dönüştü diyen çerkezoğlu, geçtiğimiz yıl işverenler işsizlik fonuna yatırdıkları her yüz lira karşılığında 146 lirayı geri aldılar teşvik ve destek olarak.”

Dünyanın en adaletsiz vergi sisteminin bu ülkede olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Yoksuldan çalıp zengine veren bir soygun mekanizması olarak işliyor.” dedi. Çerkezoğlu, “İşçi sınıfının haklarını alamadığı bir ülkede eşitlikten de, özgürlükten de, demokrasiden de söz edilemez” dedi.

‘Emeğin Türkiye’si mümkün demek için toplandık’

DİSK kongresinin “tek adam rejiminin” hakim olduğu bir dönemde yapıldığına işaret eden Çerkezoğlu, “2020’lerin başında dünyanın ve Türkiye’nin bu kritik kavşağında, kapitalizmin, neoliberalizmin yarattığı ağır sonuçlar karşısında işçi sınıfının, emekçilerin yanıtını ortaya koymak için toplandık. 40 yıldır ‘başka alternatif yok’ diyen sermayedarlara karşı, onların siyasal sözcülerine karşı ‘başka bir dünya, başka bir Türkiye mümkün, emeğin Türkiye’si mümkün’ demek için toplandık” dedi.

‘Demokrasi işçinin ekmeğidir’

Çerkezoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Seçme ve seçilme hakkının bile tanınmadığı, halkın iradesine kayyumlar atanan, siyasi parti başkanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, gazetecilerin hapiste olduğu, Gezi gibi bir demokrasi şöleninin ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı bir ülkede sınıf mücadelesi, hak mücadelesi veriyoruz. Bu koşullarda bir kez daha altını çizerek söylüyoruz ki ‘demokrasi işçinin ekmeğidir’. Kürt sorununun demokratik çözümü başta olmak üzere demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir ülke için, yani emeğin Türkiye’si için omuz omuza yürüyeceğiz.” Çerkezoğlu’nun konuşması sırasında sık sık slogan atıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu – Fotoğraf: @diskinsesi

İmamoğlu: İşsizlik ülkenin başına gelebilecek en büyük bela

Konuk olarak kongrede bulunanlar da konuşma yaptı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı konuşmada, bu genel kurulun bir dönüm noktası olmasını dilediğini söyledi. 21. yüzyılda emeğin ulusal ve uluslararası manada çok önemli olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Korkunç bir işsizlikle karşı karşıyayız. Bu boyutta işsizlik ülkenin başına gelebilecek en büyük belalardan birisi; büyük bir komploya gerek yok. Eğitimli eğitimsiz, genç yaşlı, erkek kadın herkesin iş bulma ümidiyle mücadele ettiği bir koşulla karşı karşıyayız.” dedi.

İmamoğlu şöyle konuştu: “DİSK’e hak ettiği değeri vermezsek, hangi kurum olursa olsun Türkiye’nin sosyal, siyasal hayatını anlayamamış demektir. DİSK’e hak ettiği değeri vermezsek örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldırmazsak geleceğe de güvenle yürüyemeyeceğimizin farkında olmalıyız. Ben açıkçası DİSK’in değerini bir yurttaş olarak da, siyasi olarak da bir belediye başkanı olarak da anlama şansım oldu. Kişisel tecrübelerimle bu değeri deneyimleme fırsatım oldu.”