DİSK: Asgari ücret net 3 bin 200 TL olmalı

HABER MERKEZİ – DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin net 3 bin 200 TL olması gerektiğini ifade ederek, ülkeyi yönetenlere seslenerek “Kimse işçilere fedakarlık tavsiyesinde bulunmasın” dedi.

Asgari Ücret 2020 görüşmelerine ilişkin DİSK Karaköy’de bulunan Mimarlar Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Sekreteri Abdullah Levent Tüzel, Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Özkan Atar, DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileri katıldı.

‘Asgari ücret milyonların meselesidir’

Çerkezoğlu, asgari ücretin sadece asgari ücretle çalışan işçileri ve ailesinin değil, emeğiyle geçinen herkesi ilgilendirdiğine işaret ederek, “2020 yılı asgari ücreti ekonomik krizin etkilerinin derinden yaşandığı koşullarda, işsizliğin arttığı, alım gücünün düştüğü, gelir dağılımın bozulduğu koşullarda saptanıyor. Asgari ücret ülkemizde giderek ortalama ücrete dönüşmektedir. Bu nedenle de asgari ücret çalışanları ekonomik krize karşı korumanın en önemli aracı durumundadır. Asgari ücret milyonların meselesidir, memleket meselesidir” dedi.

İktidarın krizden çıkış için “Düşük ücret politikası” rotası belirlediğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “2020 yılı asgari ücret pazarlığının zorlu geçeceği kimse için sır değildir. Yıllardır ‘ekonomi büyüdü’ diye övünüp büyümeden payımızı vermeyenler, şimdi kriz kapıya dayandığında ücretleri daha da düşürmeye çalışmaktadır.” dedi. Ülkeyi yönetenleri şimdiden uyardıklarını söyleyen Çerkezoğlu, “Şirket kurtarmalara, işveren teşviklerine devasa kaynakların ayrıldığı bir ortamda kimse işçilere ‘fedakârlık’ tavsiyesinde bulunmasın, kimse işçilerden fedakârlık beklemesin” diye konuştu.

‘Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı’

Çerkezoğlu, asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulması ve işçinin ailesinin de dikkate alınması gerektiğini söyleyerek, şu taleplerde bulundu: “Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kadın temsili sağlanmalıdır. TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır. Asgari ücret net ve AGİ hariç hesaplanmalıdır. Asgari ücret artışında hedeflenen enflasyon oranları esas alınamaz. Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.”

‘Asgari ücret net 3 bin 200 TL olmalı’

Asgari ücret hesaplamalarında yoksulluk sınırı ve kişi başına düşen milli gelirin dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Çerkezoğlu, son olarak şunları kaydetti: “Hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda 2020 yılı asgari ücreti en az net 3 bin 200 TL olmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret, lütuf değil haktır. Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçileri bu hak ve onur mücadelesinde omuz omuza olmaya çağırıyoruz.”

MA – İSTANBUL