DİSK: Barış işçilerin birliğinde yeşerecek

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara’da yaptığı basın açıklamayla savaşların işçiler, emekçiler, halklar için yıkım, katliam, sefalet ve göç anlamına geldiğini belirterek, barışın en çok işçi sınıfının ihtiyacının olduğunu vurguladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İç Anadolu Bölge Temsilciliği adına Tayfun Görgün, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. DİSK/Emekliler Sendikası Genel Merkezi’nin salonunda yapılan basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileri de katıldı. Basın metninin okunmasının öncesinde Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da barış mücadelesinin önemine işaret eden bir konuşma yaptı.

DİSK Ankara Temsilcisi Görgün, yaptığı açıklamada emperyalist kapitalist sistemde savaşların, halkları ve işçi sınıfını birbirine düşürerek bölüp parçalamanın, demokratik hakları askıya almanın, sermayeye kaynak aktarmanın, sömürü ve baskı düzenini sürdürmenin acımasız bir yöntemi olarak kullanıldığını söyledi. Görgün açıklamasında şunları söyledi:

“Savaşlardan en fazla işçiler, emekçiler, yoksul halklar zarar görüyor.  Cepheye her zaman, savaş kararı alanların çocukları değil, emekçi halk çocukları gönderiliyor.  Kaynakların savaşa ayrılmasıyla, ekmeğimizin küçülürken, başkalarının kasaları doluyor. Savaşlarda, emeğin hakları, demokrasi ve özgürlükler tahrip edilerek, insan hakları, hukuk ve adalet hiçe sayılıyor. Çevre ve doğa yok ediliyor.”

“Kapitalist düzen bugün ancak savaşlar/çatışmalar ile sürdürülebiliyor ve bir düzeni ‘savaş’ ile sürdürülebilir hale getirmek, insanlığa karşı işlemiş en büyük suçlardandır” diyen DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, işçi sınıfının özlemini şu şekilde özetledi:

“Yaşadığımız coğrafyada on binlerce insanın ölümüne neden olan çatışmaların/savaşların son bulduğu, Kürt sorununda demokratik çözümler üretildiği, kimliği, kültürü, dili, dini, mezhebi, milliyeti, görüşü ne olursa olsun, üzerinde eşit haklara sahip yurttaşlar olarak barış içinde yaşayacağımız demokratik bir Türkiye…”

“Barış içerisinde, bir arada, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülkeye ve dünyaya en fazla işçi sınıfının ihtiyacı vardır” diyen Görgün, sözlerini “Barış emekle gelecek, barış işçilerin birliğinde yeşerecek!” diyerek sonlandırdı.