DİSK: Vestel derhal üretime ara vermeli, işçileri ücretli izne çıkarmalı

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Covid-19 salgının yayıldığı başta Vestel fabrikası olmak üzere tüm işyerlerinde üretime ara verilmesi, işçilerin ücretli izne çıkarılması çağrısında bulundu.

Çerkezoğlu, işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için iktidarı, Sağlık Bakanlığını, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını sorumluluk almaya çağırdı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu

DİSK, Manisa’da bulunan sanayi bölgesi ve Vestel fabrikasında Covid-19 salgının yayılmasına ilişkin Levent’te bulunan Zorlu Holding önünde açıklama yaptı. “Vestel virüs üretiyor! İşçilerin hayatı değerlidir” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Sağlıklı yaşama hakkımız gasp edilemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Dev Yapı-İş, Gıda-İş üyelerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

‘Vestel bin civarında işçi Covid-19’a yakalanmışken üretimi artırdı’

Açıklamadan önce konuşan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, bin civarında işçi Covid-19’a yakalanmışken üretimi durdurmak bir yana üretimi artıran Vestel’in işçilere bir makine kadar değer vermeyen bir şirkete dönüştüğünü söyledi.

Vestel’de işverenin işyerine sendika girmemesi için yıllardır yasaları çiğnediğini söyleyen Serdaroğlu, “İşverenler sendikasız işyerlerinde istediği gibi at oynatmaktadır” dedi. Serdaroğlu, “çarklar dönecek” politikası nedeniyle işçi sağlığının ve tüm halkın sağlığının tehdit altında olduğunu vurguladı.

‘Sermayenin kuralsızlığı salgının tüm ülkeye yayılmasına neden oluyor’

Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, yaptı. Çerkezoğlu, sermayenin kuralsızlığının salgının tüm ülkeye yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti. Patronların para kazanmayı insan hayatından üstün tuttuğunu ve önlem alınmadan işçilerin çalıştırıldığının altını çizen Çerkezoğlu, “Fabrikalarda gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri olmadan çalışmaya devam eden işçilerin hastalığa yakalandığını hatta hayatlarını kaybettiklerini öğreniyoruz” dedi.

‘Salgın fabrikada hızla yayılıyor’

Çerkezoğlu, işçilerin aktardığı sorunları ve fabrikadaki uygulamalara ilişkin şunları aktardı:

“İşçiler üretim bandında dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor. Bir işçi hasta olduğunda semptom göstermedikçe temasta olduğu işçilere test yapılmıyor, bu işçiler karantinaya alınmıyor. Bantlarda yan yana çalışan işçilerden biri hasta olduğunda yerine yeni işçi gelerek üretim devam ediyor. İnsan hayatının önceliği gereği üretimin azaltılması, hatta durdurulması bir yana üretim sürekli olarak artırılıyor. Buna paralel olarak işçi sayısı da mesailer de artıyor ve risk büyüyor.” 

‘Sadece maske ile önlem almak yetersizdir’

Salgını önlem almak yerine salgını fırsata çeviren işverenin üretim sırasında yan yana çalışan işçilerin dinlenme molalarını kaldırdığını aktaran Çerkezoğlu, “Yani yan yana çalışırken geçmeyen ama yan yana dinlenirken bulaşan bir virüs icat ediyor. Elbette böylesi bir salgın karşısında sadece maske ile önlem almak yetersizdir ancak işçiler maskelerin ve hatta kumanyalarının bile yetersiz olduğunu vurguluyorlar.” dedi.

‘Bütün Ege Bölgesi’ni etkiliyor’ 

Manisa Organize Sanayi ve Vestel fabrikasındaki hastalık koşullarının bütün Ege Bölgesi’ni etkilediğini belirten Çerkezoğlu, şirketlerin önlemleri almadığını bunun yerine reklam çalışmalarına para harcadığını söyledi. Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlerin “Ne olursa olsun çarklar dönecek” politikası gereği işyerlerinde yayılan salgına kayıtsız kaldığına vurgu yaptı.

‘Sağlık Bakanı nasihat vermenin ötesine geçmiyor’

Çerkezoğlu, şunları kaydetti: “Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığı halinde hızla yayılırken bu ülkenin Sağlık Bakanı fabrikalarda ve işyerlerinde yaşananlara kayıtsız, sosyal medyadan halka nasihat vermenin ötesine geçmiyor. Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı, Sağlık Bakanlığı’nı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için sorumluluğa çağırıyoruz.”

‘Vestel başta olmak üzere vakaların görüldüğü tüm işyerlerinde üretime derhal ara verilmeli’

“İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir” diyen Çerkezoğlu, Vestel başta olmak üzere Covid-19 vakalarının görüldüğü tüm işyerlerinde üretime derhal ara verilmesini, tüm işçilerin en az 15 gün ücretli izne çıkarılmasını ve tamamına test yapılmasını istedi.

Aksi takdirde bu işyerlerinin işçiler ve tüm toplum için bir salgın kaynağı olmaya devam edeceğine vurgu yapan Çerkezoğlu, “İşverenleri ve ülkeyi yönetenleri ‘Çarklar dönsün, patronların kasası dolsun’ anlayışı yerine, aklın ve bilimin gereğini yapmaya çağırıyoruz.” dedi.

Kaynak: MA/DİSK