DİSKİ kayyımına mobing ve sürgün suçlaması

Kayyım yönetiminde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı su ve kanal idaresi olan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kameraman kadrosuyla çalışan Beyda Yıldız’a mobing uyguladığı ve sürgün ettiği iddia edildi. 

Sürgün edilen Yıldız, beyin kanaması geçirdi ancak bu kez bir başka ilçeye sürgün kararı çıkarıldı. Tüm Bel Sen Kadın Meclisi kadının işinden, ekmeğinden, emeğinden, yaşamından ve haklarından elinizi derhal çekin” çağrısı yaptı.

Tüm Bel Sen Kadın Meclisi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’ndeki uygulamaları ve kayyım politikalarına ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. KESK Kadın Meclisi’nin de destek verdiği açıklamayı Tüm Bel Sen Amed Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık okudu. 

Yanık, salgın koşullarına rağmen iktidarın kayyum politikalarını sürdürdüğünü, belediyelerde kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın birimlerini ve kadın kurumlarının kapatıldığını hatırlattı. 

Kadınların her alanda şiddete maruz kalmaktadır” diyen Yanık, “İktidar kadına yönelik şiddeti önlemek ve kazanımlarını geliştirmek yerine kadın düşmanlığını sürdürmektedir” dedi. 

İktidarın atamış olduğu kayyumların ve yönetici kadrosunun; özellikle belediyelerde çalışan kadın çalışanlar üzerinde “sözlü taciz” ve “mobbing” gibi baskılar uyguladığını kaydeden Yanık, belediyede çalışan kadınların unvanları dışında sürekli farklı birimlere ya da ilçelere sürgün ettiğini söyledi. 

Beyda Yıldız

Görüştük, tutumundan vazgeçmedi

Tüm Bel Sen Amed Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, kadın çalışanlar üzerinde uyguladığı sürgün ve mobinge son vermesi için defalarca DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi görüştüklerini belirtti ancak bu tutumundan vazgeçmediğini kaydetti: 

“Her hafta kadın personelleri farklı birimlere sürgün etmeye devam etmiştir. Kadınları çalışmaktan ve mücadele etmekten caydırma gayreti içerisinde olan kayyumun yönetici kadrosu şunu iyi bilmelidir ki uygulanan bu cinsiyetçi ayrımcılık ve eşitsizlik son buluncaya dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

‘Sözlü tacize varan eylemlerde bulundu’

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nde kameraman olarak çalışan üyeleri Beyda Yıldız’ın odasına, bilgisayar ve arşivine el konulduğunu belirten Yanık, “Burada uzunca bir süre bir sandalyede oturtularak pasifize edilmiştir. Bununla beraber bahsi geçen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, üyemiz üzerindeki mobingi artırarak sözlü tacize varan eylemlerde bulunmuştur” dedi. 

Sürgündeyken beyin kanaması geçirdi

Kadrosuna uygun olmamasına rağmen Yıldız’ın Hazro’ya sürgün edildiğini kaydeden Yanık, Yıldız’ın beyin kanaması geçirdiğini ve ağır bir tedavi gördüğünü kaydetti. Yanık, kayyım yönetiminin bu kez Yıldız’ı yine kadrosu olmaması ve tedavisinin devam etmesine rağmen Ergani’ye sürgün ettiğini anlattı.

Devlet Memurları Kanunu’nun 45. Maddesi’nde “Hiç bir memur sınıfının dışında ve sınıf derecesinin altında çalıştırılamaz” denildiğini hatırlatan Yanık, DİSKİ Genel Müdürü ve üst yöneticilerin yasaları yok sayarak aykırı ve keyfi bir muamelelerini sürdürdüğünü söyledi. 

Tüm Bel Sen Amed Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, üyeleri Beyda Yıldız’ın taziye, hastalık vb. durumlarda aldığı idari izinler ve heyet raporlarının kabul edilmediğini ve hakkında haksız ve hukuksuz bir şekilde soruşturmalar açıldığına da dikkat çekti. Yanık, “Tedavisi devam eden üyemize gidiş gelişiyle ilgili servis veya araç hizmeti verilmemiştir. Devlet Memurları Kanunu’nda kurum personele servis imkanı sağlamak zorundadır” hatırlatmasını da yaptı. 

‘Kadının işinden, emeğinden elinizi çekin’

“Kadınlara uygulanan mobing, baskı ve sözlü taciz, şiddetin faktörlerinden biridir ve kadına yönelik şiddetin her türlüsü politiktir. Toplumsal cinsiyet eşitliği yaşamın her alanında sağlanmalıdır. Cinsiyetçi ve tekçi politikalara karşı kadın dayanışmasından aldığımız güçle haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Biz kadınlar varız, vardık ve var olmaya devam edeceğiz. “

Yanık, “kadının işinden, ekmeğinden, emeğinden, yaşamından ve haklarından elinizi derhal çekin” çağrısı yaptı.