DİSK’in asgari ücret eylemleri sürüyor

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ – DİSK Ankara Bölge Temsilciliği yönetici ve üyeleri, “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret: 3200 TL Net!” kampanyası kapsamında bildiri dağıttı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren 2020 asgari ücreti tespit sürecine ilişkin yürütülen “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret: 3200 TL Net!” kampanyası kapsamında DİSK üye ve yöneticileri Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaparak bildiri dağıttı. Açıklamayı yapan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, “Türkiye’de 10 milyon kişi asgari ücret civarında bir ücret ile çalışıyor, bir milyon 800 bin kişi ise asgari ücrete bile ulaşamıyor” dedi. Asgari ücretin ülkede ücret gelirleriyle yaşayan milyonların meselesi olduğunu belirten Görgün, “Yıllardır büyümeden pay alamayan işçi sınıfı zamlarla ve vergilerle krizin faturasını ödüyor. Gelir dağılımı her geçen gün bozuluyor” diye kaydetti.

Siyasi iktidarın yıllardır ‘ekonominin büyümesiyle’ övündüğünü söyleyen Görgün, ancak işçilere büyümeden pay verilmediğini belirtti. AKP’nin iktidara geldiği 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarıyla 25 cumhuriyet altını alınırken 2019’de 14’e düştüğünü söyleyen Görgün, şu taleplerde bulundu:

Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı; sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.

Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla saptanmalı. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, uyuşmazlık halinde grev hakkı olmalıdır.

TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.

Asgari ücret Asgari Geçim indirimi hariç, net olarak hesaplanmalıdır.

Asgari ücretten vergi alınmamalı, ücretlerin asgari ücret kadar kısmından gelir vergisi kesintisi yapılmamalıdır.

Asgari ücret artışı hedeflenen enflasyona göre belirlenemez Asgari ücret belirlenirken, gerçekleşen enflasyon, geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.