DİSK’ten işçileri korumak için acil önlem çağrısı

DİSK, koronavirüse (Covid-19) karşı işçileri korumak için acil önlem çağrısında bulunarak, işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği “Ekonomik Sosyal Konsey”in toplanmasını talep etti.

DİSK koronavirüs salgınına karşı işçileri korumak için alınması gereken tedbirler ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’de koronavirüsün salgına dönüşme ihtimaline karşı hükümet tarafından yeni önlemlerin açıklandığı kaydedildi.

‘Zorunlu önlemler ivedilikle alınmalı’

Açıklamada, işçi sınıfının bu salgından korunması, ağır mağduriyetler yaşamaması ve halk sağlığı için alınması gereken ek tedbirler olduğu belirtildi. Başta Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumlara, işçilerin ve halk sağlığının korunması için zorunlu olan önlemlerin ivedilikle alınması çağrısı yapıldı. Açıklamada, belirtilen önlemler şöyle:

  1. Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmelidir. Ücretli izin kararı gecikmeden alınmalıdır.
  2. Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.
  3. Korona virüsü özellikle yaşlı nüfus için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Bu yaş grubunun daha iyi beslenerek korunabilmesi için, emekli maaşlarına belirli bir süre ek korona desteği verilmeli, emekli maaşları bu süre zarfında 3 bin liranın altında olmamalıdır.
  4. 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alan kişilere de ek korona desteği ödenmelidir.
  5. Genel olarak çalışma yaşamında konuya dair alınması gereken önlemlerle ilgili olarak işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği EKONOMİK SOSYAL KONSEY acilen toplanmalıdır.