Diyanet: ‘Bazı deniz ürünlerinin haram olduğu’ açıklaması yeni bir fetva değildir

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun “bazı deniz ürünlerinin haram olduğu” yönündeki açıklamasına ilişkin, “Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir.” açıklaması yapıldı.

Diyanet’ten yapılan açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulunun deniz ürünleriyle ilgili görüşünün bazı sosyal medya kullanıcıları ve medya organlarınca çarpıtılarak yeni bir görüş gibi gündeme getirildiği iddia edildi.

Açıklamada, “Kurulumuz, geçmiş yıllarda vatandaşlarımız tarafından bazı deniz ürünleriyle ilgili sorulan bir soruya mezheplerin görüşlerini dikkate alarak klasik fıkıh kitaplarında da yer alan bilgileri aktararak bir cevap vermiştir. Söz konusu cevap, kurulumuzca verilen yeni bir fetva değildir.” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, midye, istakoz gibi deniz ürünlerini yemenin günah olduğuna dair fetva verdiği yönünde sosyal medyada çok sayıda mesaj paylaşıldı. Mesajlarda, daha önce bu tür deniz ürünlerinin Diyanet tarafından “mekruh” sayıldığı, ancak artık “günah” olarak değerlendirildiği ileri sürülerek bu değişiklik eleştirildi.

Kaynak: AA / Yeni1Mecra