Diyanet Bodrum’a 100 milyonluk külliye yaptırıyor

Bodrum’da Diyanet’in 100 milyon liraya mal olacak külliye inşaatı yeniden başladı. 2016 yılında yaklaşık 30 milyon maliyetle yapılması planlanan projenin bugün 100 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

İlçedeki 2 katlı yapılaşmayı bozacağı için durdurulması istenen projeyle ilgili ruhsatın Çevre Bakanlığı’ndan alındığı öne sürüldü.

Diyanet’in yaptırmakta olduğu külliye Bodrum’un plajlarına bakıyor

Külliye inşaatı, Bodrum Ortakent Kargı Caddesi üzerinde ve bütün Gökova Koyu’nu gören 10 bin 300 metrekarelik arazi üzerinde bulunuyor.

Sözcü’nün haberine göre külliye yapımı ilk olarak 2016’da gündeme gelmiş, Bodrumluların itirazı ve hukuki süreç nedeniyle hafriyat çalışmaları durdurulmuştu. Ancak hafriyat çalışmaları yeniden başladı.

İslam Kültür ve Medeniyeti Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin arazisinin engebeli yapısı nedeniyle arazi düzenlemesi proje maliyetinde önemli bir yer tutuyor.

2016’da durdurulan külliye inşaatı Çevre Bakanlığı’ndan alındığı ileri sürülen ruhsatla yeniden başladı.

‘Proje Bodrum mimarisine aykırı’


Bodrum Mimarlar Odası eski Başkanı Cevat Kalfa süreci şöyle anlattı: “Arazi 2012’de Ortakent-Yahşi Belediyesi tarafından sosyal kültürel ve dini alan olarak ayrıldı ancak daha sonra İlçe Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından plan tadilatı değişikliği yapılarak Dini Kültür ve Bilgilendirme Tesisi alanına çevrilmek istendi. Bodrum Belediyesi’nde iki kez görüşülen plan tadilatı reddedildi. Belediye ruhsat vermeyi de kabul etmedi. Çünkü inşaat 5 katlı bina olarak yapılmak istenmektedir. Yapıların Bodrum ekolüne ve mimarisine aykırı olmaması gerekir. Ayrıca 2016’da ruhsat iptali için açtığımız dava sonuçlanmadı, dava sonuçlanmadan inşaatın başlaması doğru değil.”

Külliye projesinin 4-5 katlı binaları Bodrum mimarisine aykırı.

‘Bodrum’un en cazip plajına İslam merkezi’

Yüksek mimar Murat Artu da “Bodrum’un en cazip plajına İslam merkezi yapmak, sosyal çatışmalara davet çıkarmaktan başka bir şey değil. Proje dayatılarak, hayata geçirilecek” dedi.