Diyanet İşleri Başkanı Erbaş kılıçla minbere çıktı

Ayasofya, cami olarak 86 yıl sonra ilk kez kılınan Cuma namazı ile ibadete açıldı.

Binlerce vatandaşın katılımıyla caminin içi ve çevresinde Cuma namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ilk hutbeyi okumak için minbere kılıçla çıktı.

Fotoğraf: AA

Ayasofya, cami olarak 86 yıl sonra ilk Cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren gelen vatandaşlar, “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi” açılış programına katıldı. Ayasofya Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaş tekbir getirdi. Daha sonra caminin hoparlöründen sala verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami içinde Kur’an-ı Kerim okudu. Erdoğan, Fatiha suresini ve Bakara suresinin ilk 6 ayetini okurken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş program sonunda dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kılıçla minbere çıktı Fotoğraf: AA

Erbaş minbere kılıçla çıktı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ilk hutbeyi okudu. Erbaş, “Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih’in emaneti” başlıklı hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı. Tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirten Erbaş, şunları ifade etti:

“Ayasofya-i Cami-i Şerifi Kurban Bayramı’nın gölgesinin üzerimize düştüğü, hac aylarından mübarek Zilhicce’nin üçüncü günü olan bugün yeniden cemaatine kavuşuyor. Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor. Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun.”

Meydanlarda yer bulamayanlar ATM’lerin üzerinde namaz kıldı Fotoğraf: AA

Erbaş’ın okuduğu hutbenin ardından, Ayasofya Meydanı’nı dolduran vatandaşlar, caminin içi ve çevresinde ilk Cuma namazını kıldı, dualara “amin” diyerek katıldı. Duaların ardından caminin 4 minaresinden 4 müezzinle ezan okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaş da cuma namazını kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da kadınlara ayrılan bölümde namaz kıldı.

Kaynak: AA