Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Heybeliada açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeniden bir pandemi hastanesi inşası planlanması halinde Heybeliada’daki araziyi iade etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Fotoğraf: Wikipedia

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında Diyanet İşleri Başkanlığına 2018’de tahsis edilen İstanbul Heybeliada’daki araziyle ilgili haberlerin yer aldığı belirtildi.

‘Sanatoryum 2018’de tahsis edildi’

Açıklamada, haberlere konu edilen alanların, 2005’te Sağlık Bakanlığına bağlı Sanatoryumun kapanmasının ardından 13 yıl boş kaldığı, bu sürenin ardından 2018’de Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edildiği kaydedildi.

‘134 dönümlük alanın tahsisi 2019’da kaldırıldı’

Başkanlığa, son olarak Sanatoryum olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğüne iade edilen ve üzerinde kullanılamaz durumdaki binaların bulunduğu bir alanın tahsis edildiğinin aktarıldığı açıklamada, söz konusu 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisinin Başkanlığın görüşü doğrultusunda 2019’da Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırıldığı belirtildi.

‘Başkanlığa tahsisli yaklaşık 60 dönümlük alan bulunuyor’

Halen Başkanlığa tahsisli yaklaşık 60 dönümlük alanda, harabe durumdaki Sanatoryumun idari hizmet binaları olarak kullanılan yerlerinin bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bazı medya kuruluşlarınca iddia edildiği gibi söz konusu alanların Başkanlığımıza bağışlanması söz konusu değildir. İlgili mevzuat doğrultusunda, kamuya ait araziler kamu kurumlarına nasıl tahsis ediliyorsa, Heybeliada’daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir.”

‘Pandemi hastanesi inşası halinde araziyi Başkanlığımız iade etmeye hazırdır’

Başkanlığın salgınla mücadele sürecinde birçok ilde eğitim tesislerini Sağlık Bakanlığının kullanımına açtığının belirtildiği açıklamada, “Salgınla mücadele kapsamında Heybeliada’ya yeniden bir pandemi hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de Başkanlığımız iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazırdır.” denildi.

AA – ANKARA