Tanal’dan Diyanet Vakfı Başkanı’na ‘iyilik’ harcamalarına ilişkin fatura

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye Diyanet Vakfı’nın düzenlediği “Uluslararası İyilik Ödülleri” projesi için harcanan yüksek harcamalarla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a mektup ve fatura yolladı. Tanal, Erbaş’tan meseleye el atmasını istedi.

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Türkiye Diyanet Vakfı Başkanı Ali Erbaş’a mektup gönderdi. 5 yıldır vakıf tarafından düzenlenen “Uluslararası İyilik Ödülleri” organizasyon işi için yapılan yüksek miktardaki harcamaları soran Tanal, konuya ilişkin ulaştığı faturaları da mektupla gönderdi.

Tanal, mektubunda Diyanet Vakfı ile ilgili ulaştığı bilgiler ve belgeler nedeniyle günlerdir gözüne uyku girmediğini belirtti. Tanal, mektupta “Diyanet’te de durum böyleyse diğer kurumları düşünemiyorum şeklinde kendi kendime söyleniyorum.” dedi. Tanal, “Sayın Başkan, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek’, ‘Devlet malına el uzatma’, ‘İltimas’, ‘Yolsuzluk’, ‘Emanete ihanet etmek’, ‘Haram’, ‘Şatafat’, ‘İsraf’ konularında hassas olduğunuza inanarak, samimiyetinize güvenerek uykularımı kaçıran meselenin detaylarını bu mektupta yazıyorum.” dedi.

‘Mektubu ihbar olarak kabul edin’

Tanal’ın gönderdiği faturalardan

Tanal, Erbaş’a mektubunu “Uluslararası İyilik Ödülleri”nin organizasyonuyla ilgili bir ihbar, şikayet, uyarı olarak kabul etmesini istedi. Tanal, mektubunda belge ve bilgiler doğrultusunda “Uluslararası İyilik Ödülleri” programı için yıl yıl yapılan harcamaları sıraladı. Programın, 2015 yılında 955 bin TL’ye, 2016 yılında 1 milyon 773 bin TL’ye, 2017’yılında 1 milyon 387 bin TL’ye mal olduğunu aktardı. 2018’deki “İyilik Ödülleri” programında Kalyon Ajans ve diğer firmaların devreden çıkarıldığını belirten Tanal, 2018’de programın 400 bin TL’ye, 2019’daki programın ise 420 bin TL’ye mal olduğuna dikkat çekti. Tanal, yıllara göre maliyet farklarının bu şekilde oluşmasının akla ve mantığa sığmadığına vurgu yaptı.

‘Muhasebe kayıtlarında detaylara ulaşılabilir’

Tanal, Vakfın 2015 ve 2017 yıllarındaki programın organizasyon işleri için Kalyon Ajans ile anlaştığını hatırlattı. Tanal, Erbaş’a soruşturma başlatıldığında, muhasebe kayıtları incelendiğinde, şahitler dinlendiğinde tüm detaylara ulaşacağını düşündüğünü belirtti. Tanal, Erbaş’a talepte bulunması halinde mektupta yazmadığı isimleri, sorumluları paylaşabileceğini kaydetti.

‘Kalyon ajans adına 6 faturaya ulaştım’

Kalyon Ajans adına kesilen organizasyon faturalarının 6 tanesine ulaştığını ifade eden Tanal, “Mektuba ek olarak bu faturaları da size gönderiyorum. Soruşturma sayesinde saklanan tüm fatura ve belgelere de ulaşabilirsiniz.” diye kaydetti. 2015 yılına ait bir faturada Vakfın 40. yıl etkinlikleri ve ödüller organizasyon hizmet bedeli olarak 459 bin lira kesildiğinin görüldüğüne dikkat çeken Tanal, “Diğer faturalardan TDV’nin vekaletle kurban kesim, Uluslararası İmam Hatipler Mezuniyeti, 15 Temmuz gibi programlarının organizasyonlarının da bahsedilen yıllarda Kalyon Ajans tarafından yapıldığı anlaşılıyor.” diye ifade etti.

2016 yılında ödüller programının İstanbul’da Kalyon Ajans ve diğer alanlardaki firmalara yaptırılmak istendiğini ancak bu sefer başarılı olunamadığına işaret eden Tanal, “Bu sefer TDV’nin organizasyon işini yapan Kalyon Ajans olmasa bile başka bir ajans bulunuyor. Bu ajans ve diğer firmalara ödenen paralarla da organizasyon, 1 milyon 773 bin TL’ye mal olmuştur.”

‘Meseleye el atın’

Son 2 yıldır Kalyon Ajans ve diğer firmalara engel olunduğunu belirten Tanal, boşluktan istifade edilerek 2020 yılındaki ödül organizasyon işlerinin tekrar Kalyon Ajans’a verilmesi için birtakım girişimlerde bulunulduğunu öğrendiğini belirtti. Tanal, Erbaş’tan bu meseleye et atmasını vakfın kasasındaki hayır paralarının birilerine peşkeş çekilmesine mani olmasını beklediğini ifade etti.

‘Ödül beklentisi içinde değilim’

Tanal, Erbaş’tan 2020 yılındaki ödül programının tekrar Kalyon Ajans veya muadili firmalara yüksek rakamlarla teslim edilmesini engellemesini isteyerek, geçmiş yıllardaki usulsüzlüklerin hesabını sormasını beklediğini ifade etti. Mektubu ve faturaları göndererek Erbaş’a büyük bir iyilik yaptığına inandığını ifade eden Tanal, “Ödül beklentisi içerisinde değilim. Vazifemi şimdilik yerine getirdim. Atacağınız adımları sabırsızlıkla bekliyorum. Takipte kalacağım.” dedi.