Diyarbakır 8 Mart mitingine hazır

Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda yarın düzenlenecek olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için hazırlıklar tamamlandı.  

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) öncülüğünde “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilecek olan miting için hazırlıklar tamamlandı.

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek miting, saat 13.00’de başlayacak ve 17.00’ye kadar sürecek.

Üç koldan girişlerin olacağı mitinge, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekilleri katılacak, sanatçı Hatice Yaşar (Xecê) ve Sur Govend Grubu sahne alacak.

8 Mart Tertip Komitesi Başkanı Songül Kaplancı, alanda 50’ye yakın kadının güvenlik sağlayacağını belirterek, “Bütün tedbirler alınacak, kadınlarımızın rahat bir şekilde eğlenebilmesi için elimizden geleni yapacağız. Kadınlar rahatlıkla gelebilir. Kadın kırımına karşı bütün kadınları alanlara bekliyoruz. Bu ölümlere karşı durmak için haykıracağız ve özgürlüğü savunacağız. Bütün kadınlara sesleniyorum, yarın 8 Mart’ı coşkuyla sevgiyle karşılayalım. Konuşmalara az yer verdik, daha çok müzik ve halay olacak. Çok kötü bir pandemi süreci geçirdik, kadınlar hep eve kapandı, bu miting onlar için bir nefes olacak” diye konuştu.

MA