Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 8 kişiyi ihraç etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde açığa alınan 8 memur ve işçi, İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla kamu görevinden ihraç edildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan ilk kayyım Cumali Atilla tarafından açığa alınan 8 memur ve işçi, HDP’den Selçuk Mızraklı’nın Belediye Başkanlığını kazanmasının ardından yeniden görevlerine iade edilmişti.

Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyım olarak atanan Hasan Basri Güzeloğlu tarafından 8 memur ve işçi 19 Ağustos 2019 tarihinde yeniden açığa alınmıştı. Açığa alınan 8 memur ve işçi, kamu görevinden ihraç edildi.

8 kişi, “İçişleri Bakanlığına Olağanüstü Hal kalkmasından 3 yıla kadar terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olan kişilerin kamu görevinden çıkarılması” yetkisi veren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun geçici 35’inci maddesine dayanılarak kamu görevinden ihraç edildi. 

 22 Eylül’de İçişleri Bakanlığının onayı ile kamu görevinden ihraç edilenlerin isimleri şöyle: “M. Şahabettin Büyükdeniz, Gülizar Güneş, M. Veysi Göksu, Fırat Düzgün, Seyithan Şen, M. Mithat Şener, Özlem Tekin, Mahmut Evinç.”

MA – DİYARBAKIR