Diyarbakır kırsalında patlama: 5 kişi yaşamını yitirdi

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsalında bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 5 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. 

Valilikten yapılan açıklamada hayatını kaybeden 5 kişinin orman kesimine giden sivil vatandaşlar olduğu belirtildi.

Fotoğraf: AA

Diyarbakır Kulp ilçesine bağlı Güleç (Şawişa) Mahallesi kırsalında bir aracın geçişi sırasında patlama meydana geldiği belirtildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İlk belirlemelere göre, araçta bulunan 5 kişi yaşamını yitirdi. Olay yerine sevk edilen ambulanslarla 5 kişinin cenazesinin Diyarbakır’a getirileceği bildirildi.

Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda asker ile helikopter ve İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) sevk edildiği belirtildi.

Valilikten açıklama

Diyarbakır Valiliği olaya ilişkin internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada, Kulp İlçesi Güleç Mahallesi kırsalında saat 06.30 sıralarında orman kesimine giden sivil vatandaşların bulunduğu aracın geçişi sırasında patlama meydana geldiği belirtilerek, patlamanın PKK’nin bombalı saldırısı olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, 5 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği olayla ilgili güvenlik kuvvetleri tarafından operasyon başlatıldığı kaydedildi.

Kulp saldırısını kınıyoruz: Soru işaretleri barındıran olay aydınlatılmalıdır

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Güleç Mahallesi kırsalındaki ormanda ağaç kesmeye gidenlerin aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada 5 yurttaşın yaşamını yitirdiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.
Yurttaşların hayatını kaybetmesine neden olan olayı kınıyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

HDP: Saldırı birçok soru işaretini barındırıyor

HDP Merkez Yürütme Kurulu, saldırı ile ilgili yapığı açıklamada yurttaşların hayatını kaybetmesine neden olan olayı kınadığını açıklayarak, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi. HDP MYK açıklamasında, şunları kaydetti:

“Toplumsal barışa, dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz ve infaz yasasında eşitlik sağlanması için toplumun birçok kesiminin bir araya geldiği bir süreçte yaşanan saldırı birçok soru işaretini barındırmaktadır. Salgın nedeni ile toplumsal dayanışmamızı en güçlü kılmamız gereken bir süreçte meydana gelen bu olay bir an önce aydınlatılmalıdır.”