Diyarbakır Valiliği: CHP’li Başkanın evine ‘kontrol’ amaçlı girildi

Diyarbakır Valiliği, başka bir ikamette arama yapıldığı esnada aynı katta bulunan CHP Hazro İlçe Başkanı İncel’e ait ikametin kapısının açılması üzerine bu ikamete de “kontrol amaçlı” girildiğini savundu.

CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’in evine kapısı koçbaşı ile kırılarak baskın yapıldı.

Diyarbakır Valiliği, CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’in evine yapılan polis baskınına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bazı haber siteleri ve sosyal medya hesaplarında CHP Hazro İlçe Başkanı ve yakınlarının ikametlerine baskın yapıldığı ve aile fertlerine kötü muamelede bulunulduğu şeklinde iddiaların yer aldığı belirtilerek, bunun üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması gereği duyulduğu ifade edildi.

Hazro ilçesinde 11 Mart’ta 22.00 sularında 3 farklı adreste yüklü miktarda patlayıcı madde ve otomatik silah bulunduğunun 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edildiğinin belirtildiği açıklamada, ihbarın gereği için Hazro İlçe Emniyet Amirliğine iletildiği kaydedildi.

‘Kontrol ve görüşme amaçlı girilmiş’

Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında verilen arama kararına istinaden ihbara konu 3 farklı adrese gidildiği aktarıldı. CHP’li İnce’nin evine yapılan baskına ilişkin ise şu ifadeler kullanıldı:

“U.İ’nin ikametinde arama yapıldığı esnada aynı katta bulunan ve CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’e ait olduğu anlaşılan ikametin kapısının açılması üzerine bu ikamete de kontrol ve görüşme amaçlı girilmiş, bilahare ikametten çıkılmıştır. Arama izni olmadan ikamete girilmesi iddialarıyla ilgili gerekli soruşturma süreci başlatılmıştır.” 

Eve yapılan baskının ardından ‘yanlış ihbar’ denilmişti

MA’nın geçtiği bilgilere göre; CHP İlçe Başkanı Turgut İncel’in evinin kapısı koçbaşıyla kırılarak polis tarafından baskın yapılmıştı. Baskında, İncel ve ailesinin, bir buçuk saat boyunca yüz üstü yere yatırılarak bekletildiği, evdeki aramada eşyaların dağıtıldığı öne sürülmüştü. Aramanın ardından polislerin, “yanlış ihbar” diyerek evden ayrıldığı belirtilmişti.

Yeni1Mecra