Diyarbakır Valiliği işkence yapmadık, kademeli zor kullandık!

Diyarbakır Valiliği, üzerine köpek salınan Sevil Rojbin Çetin’le ilgili olarak “kaçıyordu, köpek ayağından yakaladı” açıklaması yaptı. Valilik, işkence yapılmadığını kademeli olarak zor kullanıldığını öne sürdü.

Sevil Rojbin Çetin

Mardin ve Van’da hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında 26 Haziran akşamı evine yapılan baskınla gözaltına alınan Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in, polislerin köpekli saldırısı ve fiziki saldırısına maruz bırakılmasına ilişkin, Diyarbakır Valiliğinden iki gün sonra açıklama geldi. Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“İlimiz genelinde bölücü terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine ve örgüt mensuplarının yakalanmalarına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, Mardin ve Van illeri yetkili mahkemelerince Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Görevi Kötüye Kullanma suçlarından aranması bulunan Sevil ÇETİN isimli şahsın yakalanması amacıyla 26.06.2020 tarihinde ilimiz Bağlar ilçesinde bir ikamete operasyon düzenlenmiş, ikamete giriş yapıldığı esnada dışarıda bulunan özel eğitimli arama köpeği şahsın balkon kapsısından atlamaya çalışması üzerine sağ ayağından tutmak suretiyle kaçmasını engellemiş, operasyon köpeği eğiticisi tarafından derhal kontrol altına alınmış, şüpheli şahsın görevlilerimize ve kendisine zarar vermemesi amacıyla kademeli oranda zor kullanılarak yakalanması sağlanmıştır. İddia edildiği şekilde operasyon köpeği marifetiyle kasıtlı bir saldırı söz konusu değildir.”