Diyarbakır Valiliği’nden ‘köpekle işkence iddiasına’ açıklama

Diyarbakır Valiliği’nden, ev baskınında polislerin köpeklerle işkence yaptığı iddialarına ilişkin yapılan açıklamada, “köpeğe tekme atarak mukavemet etmesi üzerine köpeğin kendiliğinden refleks gösterdiği” öne sürüldü.

Açıklamada, şikayet üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Diyarbakır Valiliği resmi internet sitesinde, 30 Mayıs’ta polis memuru Atakan Arslan’nın yaşamını yitirmesinin ardından şüpheli M.E.C.’nin yakalanması için yapılan ev baskınında Şeyhmus Yılmaz ve eşi Menice Yılmaz’a köpeklerle işkence yapıldığı iddialarına ilişkin açıklama yayımlandı. Açıklamada, “İnternet sitelerinde çıkan haberlere karşın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama” notu yer aldı.

Açıklamada, bazı internet haberlerinde M.E.C isimli şahsın yakalanması için yürütülen çalışmalar esnasında girilen bir ikametteki şahıslara köpeklerle işkence yapıldığı şeklinde iddiaların yer aldığının görüldüğü belirtildi.

‘Köpeğe mukavemet etmesi üzerine köpek refleks gösterdi’

Tutuklu M.E.C isimli şahsın olaydan sonra yakalanmasına yönelik yapılan operasyonlar kapsamında Şeyhmus Yılmaz ve eşi Menice Yılmaz çiftinin ikamet ettiği adrese de gidildiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Görevlilerimizle birlikte bulunan 1 operasyon köpeği, talimatnamesine uygun şekilde ikamet içerisine alınmış, ikamette bulunan Şeyhmus Yılmaz’ın operasyon köpeğine tekme atarak mukavemet etmesi üzerine operasyon köpeği kendiliğinden refleks göstermiş ancak eğiticisi tarafından derhal kontrol altına alınmış, haberlerde iddia edildiği şekilde ikamet içerisindeki şahıslara operasyon köpeği marifetiyle kasıtlı bir saldırı olmamıştır.”

Başsavcılık soruşturma başlattı

İddialar ile ilgili olarak Şeyhmus Yılmaz ve eşi Menice Yılmaz’ın Bağlar Polis Merkezi Amirliğine avukatları ile birlikte gelerek şikayetçi olduklarının belirtildiği açıklamada, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Şeyhmus Yılmaz’ın polisler tarafından “4-5 dakika boyunca, tekme, yumruk ve silahla darp edildim.” iddiasına ilişkin ise herhangi bir ifade yer almadı.

Yılmaz çiftinin yaptığı suç duyurusunda işkence iddiaları yer almıştı.