Diyarbakır’da 13 kişi tutuklandı

Diyarbakır’da 11 gündür gözaltında tutulan HDP PM Üyesi Mesut Bağcık ile birlikte 13 kişi tutuklanırken 7 kişi ise serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da 13 Ocak’tan itibaren gözaltında tutulan HDP PM üyesi Mesut Bağcık’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi ile daha sonra gözaltına alınan 4 kişinin Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri tamamlandı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Gözaltındaki 20 kişiden 4’ü adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. HDP PM üyesi Bağcık’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi ise, “Silahlı örgüte yardım etmek” ve “Silahlı örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla savcılık ifadeleri alınmadan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

13 kişi tutuklandı

Mahkeme, Bağçık ile 12 kişinin “Silahlı örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verirken, 3 kişinin ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

2 meclis üyesi serbest bırakıldı

Aynı tarihlerde ihbar üzerine 10 gündür gözaltında tutulan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Meclis üyesi Rıdvan Ezer ve Silvan Belediyesi Meclis üyesi Şahin Sağlam Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, Ezer ve Sağlam’ın adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

HDP’li 2 gencin gözaltı süresi uzatıldı

19 Ocak’ta gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi’nden Mesut Ağırtaş ve Yılmaz Uzun’un gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığı öğrenildi. HDP’li gençlerin soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı nedeniyle gözaltı gerekçeleri öğrenilemedi.