Diyarbakır’da 59 kişi gözaltına alındı

Aralarında gazetecilerin ve HDP’li siyasetçilerin olduğu gözaltına alınan kişiler hakkında avukat kısıtlaması getirildi, dosyalara “gizlilik” kararı kondu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında JinNews muhabiri Beritan Canözer ve gazeteci Kadir Bayram’ın evinin de aralarında olduğu 104 adrese polislerce baskın düzenledi. Ev baskınlarında en az 59 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar hakkında avukat kısıtlılığı getirilirken, dosyalarda da “gizlilik” kararı olduğu belirtildi.

Diyarbakır ve ilçelerinde gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şunlar: JinNews muhabiri Beritan Canözer, gazeteci Kadir Bayram, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Silvan İlçe Eşbaşkanı Kenan Kaydu, Gençlik Meclis üyeleri Ferhat Azan, Mazlum Gök, Gülistan Yılmaz, Ümit Akbıyık, Çetin Temel, Rojin Varhan, Serhat Sönmez, Kadir Şimşek, Sohbet Yıldız.

Baskın sırasında evinin kapısı kırılan HDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Kaydu’nun, polisler tarafından darp edildiği belirtildi. Gözaltına alınan ve Diyarbakır Çocuk Şube’de tutulan F.T., Y.A. ve F.K.K. hakkında da avukat kısıtlaması getirildiği aktarıldı.

MA / DİYARBAKIR