Diyarbakır’da 838 kadın şiddet nedeniyle başvurdu

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, son 5 ayda 838 kadının şiddet gördüğü gerekçesiyle başvuruda bulunduğunu belirterek, başvuru yapan her kadının birden çok şiddet türüne maruz kaldığına dikkat çekti.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, Diyarbakır’da 1 Temmuz- 10 Aralık tarihleri arasında yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarına ilişkin hazırladığı raporu İHD Diyarbakır Şubesinde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıya, HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ, Rosa Kadın Derneği Kurucu Üyesi Ayla Akat Ata katıldı.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı Üyesi Avukat Öykü Çakmak, raporun Diyarbakır’da kadına yönelik şiddete karşı ortak çalışma yürüten şiddet ağı bileşeni sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının 5 aylık başvuru ve gözleminden oluştuğunu belirtti. Çakmak, Diyarbakır ve ilçelerinden 838 kadının başvuruda bulunduğunu belirtti. Başvuruda bulunan kadınların 720’sinin psikolojik, 422’sinin fiziksel, 392’sinin ekonomik, 321’inin dijital şiddete maruz kaldığını belirtti.

‘Her kadın birden fazla şiddet türüne maruz kalıyor’

Başvuru yapan kadınların tamamının erkekler tarafından farklı şiddet türlerine maruz kaldığını belirten Çakmak, kadınların daha çok evli olduğu erkekler tarafından şiddete maruz kaldığını söylediğini ifade etti. Çakmak, başvuru yapan her kadının, birden fazla şiddet türüne maruz kaldığına dikkat çekti.

Diyarbakır’da 3 kadının katledildiğini belirten Çakmak, Diyarbakır dışındaki kentlerden de sosyal medya aracılığıyla 62 başvuru aldıklarını söyledi. Çakmak, kadına yönelik şiddetle mücadelede dayanışmayı kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.