Diyarbakır’da aktivist ve siyasetçi 15 kadın gözaltına alındı

Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında, TJA Sözcüsü Gökkan, SES Diyarbakır Şube Yöneticisi Çatak, MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Haran, belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 15 kadın gözaltına alındı.

Fotoğraf: MA/Arşiv

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde sabah saatlerinde çok sayıda adrese polislerce baskınlar düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından aktivist, sendikacı, siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 15 kadın gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kadınların İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri belirtildi.

Gözaltına alındıkları öğrenilen 15 kişi şöyle: Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ateş, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Panayır Çelik, Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Halime Bayram, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Zekiye Güler, Figen Ekti, Ronda Bat, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, Emine Kaya, Dilan Yakut, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Gülşen Güneş, Zeynep Suncak, Selma Metin.

TUAY-DER yöneticisi Bahar Akyapı ve HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız’ın evlerine baskın yapıldığı, ancak evde olmadıkları için gözaltına alınmadıkları öğrenildi.

Diyarbakır’da yürütülen soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

Kaynak: MA