Diyarbakır’da art arda şiddetli patlama

Diyarbakır kent merkezinde saat 00.25 sıralarında çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Ses kentin neredeyse tamamında duyuldu.

Patlamanın ardından silah sesleri de duyuldu. Ardından çok sayıda ambulans 8. Ana Jet Üssü’ne hareket etti. Bir iddia, PKK’nin dron ile 8. Ana Jet Üssü’ne saldırı düzenlediği yönünde. Bu patlamadan sonra saat 00.50 sıralarında Elazığ Caddesi üzerindeki askeriye yakınlarında ikinci patlama meydana geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’da askeri tesise iki maket uçakla saldırı yapıldığını ve zaiyatın olmadığını duyurdu.

Saldırı iki önemli gelişmenin ardından olması dikkat çekti. 

Suriye’de Kürtlerin hakim olduğu bölgenin sorumlusu Sofi Nurettin’in MİT’in istihbaratıyla Irak Kürdistan bölgesinde öldürüldüğü duyurulmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Başkomutanımızın iradesiyle” diyerek “PKK’nin Askeri Konseyi üyesi Sofi Nurettin’in etkisiz hale getirildiği” duyurusunu yapmıştı.

Sofi Nurettin’e yönelik olarak F-16 savaş uçağı ile lazer güdümlü mühimmat kullanıldığı ifade edilmişti. 

İkinci önemli gelişme ise yine İçişleri Bakanlığı’ndan duyurulmuştu. MİT Başkanlığı’nın verdiği istihbarat çerçevesinde Diyarbakır Lice ilçesi kırsalında Jandarma SİHA/İHA, JÖH ve Komando birlikleri operasyon yapmıştı. 

Bu operasyonda “etkisiz hale getirildiği” bildirilen iki kişiden birinin PKK’nin Diyarbakır sorumlusu olduğu öne sürülen “Agit Bismil” kod adlı Aydın Şimşek olduğu duyurulmuştu.