Diyarbakır’da belediyelere alınacak 423 personel 19 bin 198 kişi arasından seçildi

Türkiye’deki işsizliğin boyutu Diyarbakır’da belediyelere yapılan iş alımlarında da kendini gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi ile 3 merkez ilçe belediyelerine alınacak 423 personel, 19 bin 198 kişi arasından kura ile seçildi.

Kura çekimi töreninde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Münir Karaloğlu konuştu

Ülkede artan işsizlik iş başvurularında da ortaya çıkıyor. Buna bir örnek de bugün Diyarbakır’da yaşandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ), merkez Sur, Yenişehir ve Kayapınar belediyelerine alınacak 423 personel 19 bin 198 kişi arasından kura çekimiyle seçildi.

Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan kura çekimine, Kovid-19 kısmi kapanma tedbirleri gerekçesiyle vatandaşlar alınmadı. Kura çekimi, belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı.

19 bin 198 kişi arasından kura çekimi yapıldı

Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Münir Karaloğlu, törende yaptığı konuşmada, göreve geldiği günden beri vatandaşların en çok şikayet ettiği konulardan birinin işe alımlarda adaletin bulunmadığı yönünde olduğunu söyledi. Yeni personel alımıyla ilgili değerlendirme yaptıklarını, alımları şeffaf bir şekilde noter denetiminde yapma kararı aldıklarını belirten Karaloğlu, şunları ifade etti:

“Büyükşehir belediyemiz için 56, DİSKİ için 87, Kayapınar Belediyemizde 130, Yenişehir Belediyemizde 100 ve Sur Belediyemizde de 50 çalışanımız için kura çekeceğiz. Bugünkü kura sonucunda toplam 423 yeni çalışan mesai arkadaşımız olacak. Büyükşehirin 56 pozisyonu için başvuran ve kuraya tabi olacak arkadaşlarımızın sayısı 10 bin 264, DİSKİ için 2 bin 666, Kayapınar Belediyemiz için 2 bin 708, Yenişehir Belediyemiz için 2 bin 171 ve Sur Belediyemiz için bin 389 başvurudur.”

Yaptıkları tüm işlerde şeffaflığa önem verdiklerini savunan Karaloğlu, işe alım sürecinde de bunu sağlamaya çalıştıklarını öne sürdü. Konuşmaların ardından noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Kaynak: AA