Diyarbakır’da gözaltına alınan 14 kişiden 2’si tutuklandı

Diyarbakır’da gözaltına alınan 14 kişiden MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan tutuklandı.

Gözaltı süresi uzatılan 11 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Diyarbakır’da 27 Şubat günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 14 kişiden Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Yöneticisi Hatun Aslan (71), Meryem Soylu (79) ve HDP Bağlar İlçe Yöneticisi Fetullah Işık emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Aslan ve Soylu tutuklandı. Işık ise adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.

11 kişi hakkında gözaltı süresi uzatıldı

MEBYA-DER Eşbaşkanları Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas, üye ve yöneticileri Zeki Dağ ve Ayşe Çelikbilek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, eski HDP Sur İlçe Örgütü Yöneticisi Murat Üzgün, eski HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Hafiz Işık, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan MEYA-DER’in yöneticilerinden Muzaffer Ulaş’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi, gözaltı sürelerinin uzatılması talebiyle Savcılığa götürülmüştü.

Savcılık 11 kişinin gözaltı süresini 24 saat uzatmıştı. Gözaltı sürelerinin uzatılmasının ardından 11 kişi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

MA – DİYARBAKIR