Diyarbakır’da gözaltına alınan 14 kişiden 4’ü tutuklandı

Diyarbakır’da gözaltına alınan aralarında gazeteci Hakkı Boltan ve eski Milletvekili Hatice Kocaman’ın da bulunduğu 9 kişi serbest bırakıldı, 4 kişi tutuklandı, 1 kişi hakkında ise ek gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır’da, Demokratik Topluk Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 30 Eylül günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan aralarında gazeteci Hakkı Boltan’ın da bulunduğu 14 kişinin Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı. Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyesi Mele (İmam) Naif Erdem serbest bırakılırken, 13 kişi savcılığa sevk edildi.

12 kişinin tutuklanması talep edildi

Dün Diyarbakır Adliyesi’ne getirilen, Hüseyin Kaya savcılık ifdesinin ardından serbest bırakıldı. Gazeteci Hakkı Boltan, eski HDP Siirt Milletvekili Hatice Kocaman, HDP Diyarbakır İl Örgütü Yöneticisi Edip Binbir, DİK üyesi Mele Emin Ay, KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Sendikası (ESM) üyesi Medeni Tutşi, Eğil Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınan Gülistan Ensarioğlu, eski HDP İl Örgütü Yöneticisi Çiğdem Ekti, eski MEBYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle ile Mekiye Güzel, Halis Bilen, Vezir Tekin ve Vahap Günay ise savcılıktaki ifadelerinin ardından “Örgüte üye olmak” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

4 kişi tutuklandı

Mahkeme, Edip Binbir, Çiğdem Ekti, Mekiye Güzel ve DİK üyesi mele Emin Ay’ın “Örgüte üye olmak” gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme, HDP’li Sur Belediyesi Meclis üyesi Ömer Filitoğlu’nun gözaltı süresinin Pazartesi gününe kadar uzatılmasına karar verirken, 6 kişinin ise adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Kaynak: MA